,


Наш опрос
За последние 30 лет ваша жизнь в Украине
Улучшилась
Изменилась, но не особо заметно
Ухудшилась
Я покинул Украину
Я не проживал в Украине последние 30 лет


Показать все опросы
Other


Курсы валют


Курсы наличного обмена валют в Украине

Внешний вид


Christian Science Monitor: Україна повертається в обійми матінки-Росії
  • 11 февраля 2010 |
  • 02:02 |
  • Batman |
  • Просмотров: 15530
  • |
  • Комментарии: 5
  • |
0
Christian Science Monitor: Україна повертається в обійми матінки-Росії

Лідер проросійських сил в Україні Віктор Янукович майже точно повернеться до влади як президент України, хоча п'ять років тому в результаті помаранчевої революції країна його відкинула, пише Фред Вейр в американській Christian Science Monitor. У Кремлі тихо смакують чергову перемогу в суперечці з Заходом за пануючі позиції на шаховій дошці, на яку перетворилася територія колишнього Радянського Союзу.

Ще не так давно здавалося, що Росію незабаром теж накриє хвиля виступів на користь демократії - так звана "кольорова революція", один з тих, що прокотилися пострадянськими республіками Грузії, Україною та Киргизією. Але минуло кілька років підготовчої роботи на економічному і політичному фронтах, відгриміла одна війна (з Грузією в 2008 році), і Москва, схоже, невблаганно рухається до положення гегемона в колишньому радянському регіоні, який президент Дмитро Медведєв називає "сферою впливу" Росії.

Малоймовірно, що обраний президентом Янукович стане маріонеткою в руках Росії, хоча про це попереджають багато його противників. З іншого боку, він напевно швидко покладе кінець донкіхотській антимосковській політиці, яку проводив його попередник і герой помаранчевої революції 2004 року Віктор Ющенко, - він, зокрема, продавав зброю Грузії, а нещодавно присвоїв звання Героя України ватажку антирадянських партизанів часів другої світової війни Степану Бандері, що викликало в Росії запеклу хвилю обурення.

Більш серйозним є те, що Янукович здатний назавжди поховати надії України на вступ до НАТО, уповільнити заданий при Ющенку темп зростання економічного співробітництва з Європейським Союзом і забути про те, що українські націоналісти вимагають вивести російський Чорноморський флот із займаних ним здавна позицій у Криму.

"Геополітична ситуація дуже помітно змінилася на користь Росії, і повернення Януковича це відображає", - сказав Вадим Карасьов, директор незалежного київського Інституту глобальних стратегій. - "У Києві тепер будуть висловлюватися зовсім в іншому дусі, і Росії це буде набагато більш до вподоби".

Ухил у бік Москви

Навіть Юлія Тимошенко, яка до цього часу відмовляється визнати перемогу Януковича на виборах, зайняла б щодо Кремля більш дружню позицію, якщо б стала президентом.

"Нам відомо, що Тимошенко прийшла до масштабної угоди з (прем'єр-міністром Росії Володимиром) Путіним, коли вони вели переговори з газового боргу України", - сказав Олексій Коломієць, президент незалежного київського Центру європейських і трансатлантичних досліджень. - "Вона дуже прагматична людина і не стане з принципу здійснювати непопулярні вчинки, наприклад, намагатися вступити в НАТО, як це робив Ющенко".

Відразу після помаранчевої революції здавалося, що Україна схиляється до Заходу, але рейтинг Ющенка і його політики був невисоким. Так, за даними соціологічних опитувань близько двох третин українців були проти вступу в НАТО. Незважаючи на поразку Януковича на президентських виборах 2004 року його Партія регіонів показувала гарні результати на подальших виборах у парламентах, особливо на у високому ступені русифікованому сході країни.

Росія застосовує більш тонкий підхід

На виборах 2004 року, де, як стверджується, мали місце великі порушення, Кремль відкрито підтримував свого "улюбленого синочка" Януковича, але тепер методи, за допомогою яких здійснюється тиск на Україну, змінилися. Пряме політичне втручання змінилося "комерційним" тиском, а конкретно - вкрай енергомістке виробництво сталі і хімікатів в Україні залишалося без дешевого російського газу, а мільйони українських "ґастарбайтерів", які приїхали в Росію в пошуках роботи, піддавалися більш жорсткому контролю.

Через суперечки навколо розцінок на газ та умов його транзитних поставок через українську територію до Європи вибухнула низка "газових війн", у якій Москва постійно брала над Києвом дипломатичні перемоги, і Україна виглядала швидше як ненадійний партнер, ніж як жертва утисків Росії.

Ніяких маріонеток Москви

Кремль задоволений перемогою Януковича, але не очікує від нього великих поступок з таких питань двосторонніх відносин, як постачання газу, торгівля та продовження терміну оренди військово-морської бази в Криму.

"Ми не маємо ілюзій стосовно того, що як би там не було український лідер буде в принципі проросійським", - говорить Володимир Корнілов, директор київської філії російського Інституту Співдружності Незалежних Держав, що існує при фінансовій підтримці Кремля. - "Очевидно, що ми просто не могли працювати з Ющенком. Але якщо Янукович стане президентом, то з ним, напевно, теж почнуться різні проблеми".

На думку експертів, геополітичні тертя, швидше за все, будуть постійно присутніми у внутрішньополітичному дискурсі України. Країна глибоко розколота на дві половини: україномовний націоналістичний Захід тепер межує з Євросоюзом і НАТО в особі Польщі, Румунії і Словаччини і з надією дивиться в їхню сторону, а промислово розвинений схід протягом трьохсот років входив до складу Росії, велика частина населення там розмовляє російською, а в культурному та політичному плані вважає за краще орієнтуватися на Москву. Десять років тому до влади в Росії прийшов Путін, і з цього моменту Росія стала набагато більш впевнено притягувати Україну назад у свою орбіту.

Частина Європи або частина Євразії?

"Питання в тому, чим стане Україна, - частиною Європи або частиною Євразії?", - Запитує Павло Молчан, депутат парламенту від блоку Тимошенко. - "Росія нарощує зусилля по асимілюванню України, і нас не залишає ця думка. Це питання виживання нас як нації".

Як стверджують окремі українські аналітики, прихід Януковича до влади може стати стимулом до появи нового мислення щодо того, як Україні найкращим чином вибудувати баланс у відносинах зі своїми колишніми гнобителями, а нині - головними торговельними партнерами, а також у відносинах з сусідами по НАТО і ЄС, у які країна сподівається коли-небудь вступити.

"Представники інтелектуальних кіл серед співробітників служб безпеки України все більше схиляються до того, що оптимальним курсом для країни був би нейтралітет між Сходом і Заходом і розвиток динамічних відносин в обох напрямках", - вважає Дмитро Видрін, заступник секретаря ради національної безпеки і оборони - одного з найважливіших консультаційних органів при президентові. - "Ми повинні тут проявити мудрість. Доки Росія при одному згадуванні вступу України в НАТО впадає в паніку, нам краще не починати розмову про це".

Багато що залежить і від того, чи продовжиться тенденція потепління у відносинах між США і Росією або ж все скотиться назад до лайки, що нагадує про "холодну війну", як було в останні роки.

"Якщо Вашингтон і Москва знайдуть модель відносин, то роль України в конфліктах між Сходом і Заходом зменшиться, стане незначною", - вважає Михайло Погребинський, директор незалежного київського Центру політичних досліджень і конфліктології. - "Але якщо між ними знову спалахне суперництво, то ми знову станемо об'єктом їхніх активних інтересів і суперечок між ними".

Оригінал публікації: Ukraine heads back into the arms of Mother Russia
Переклад ИноСМИ
korrespondent

-->


Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут видеть и оставлять комментарии к данной публикации.