,


Наш опрос
За последние 30 лет ваша жизнь в Украине
Улучшилась
Изменилась, но не особо заметно
Ухудшилась
Я покинул Украину
Я не проживал в Украине последние 30 лет


Показать все опросы
Other


Курсы валют


Курсы наличного обмена валют в Украине

Внешний вид


Ресурсів однієї планети для глобального суспільства споживання замало
0
Ресурсів однієї планети для глобального суспільства споживання замало

Ресурсів однієї планети для глобального суспільства споживання замало Антикризові програми індустріально розвинутих країн ґрунтувалися на тому, щоб стимулювати споживання, тобто купівлю продукції. Але окремі експерти застерігають, що такий підхід може провокувати інші кризи.

Населення планети стрімко зростає і, як припускають науковці, колись настане час Х, якщо не вжити заходів вже зараз. Ахім Штайнер – керівник програми ООН з навколишнього середовища (UNEP) - застерігає:

«Ми живемо на планеті, де менше ніж за 200 років нас з півтора мільярда стало шість з половиною. За приблизно 40 років нас стане 9 мільярдів. Ми повинні усвідомити, що постануть більші проблеми, ніж, скажімо, нестача нафти. Ми переживатимемо феномен, коли всього стане обмаль.

Антикризові програми індустріальних країн викликають у нього занепокоєння. Адже одним з головних засобів боротьби з кризою нині пропонується споживання і його стимуляція. Це тоді, коли ще 40 років тому некомерційна організація Римський клуб у своєму звіті «Межі зростання» пророкувала кінець суспільства споживання.

Нащадки постануть перед дилемою

Ресурсів однієї планети для глобального суспільства споживання замало «Наші нащадки, наступні покоління будуть змушені шукати нові рішення. Наприклад, як можна з допомогою меншої кількості сільськогосподарських угідь прогодувати на 50 відсотків більше людей. Обходитися меншою кількістю води, ніж сьогодні. Вони повинні будуть думати, як обходитися фактично без риби, оскільки запаси риби знищуються вже зараз. І давайте не забувати, що майбутні покоління муситимуть також утричі збільшити обсяги забезпечення електроенергією. Крім того, без викидів СО2. Для цього у нас немає рішень, але ми знаємо, що енергетична система майбутнього повинна бути СО2-нейтральною», - наголошує Чарльз Хопкінс з кафедри екології університету Торонто.

У своєму останньому річному звіті незалежний Worldwatch Institute у Вашингтоні проаналізував глобальне суспільство споживання. У цьогорічному звіті про стан світу йдеться про трансформацію культур: від споживання до екологічності. Експерти вирахували, який стандарт життя був би прийнятним для планети. Коли всі 6,5 мільярдів людей сьогодні жили б за американським стандартом споживання, то потрібно було б мати чотири з половиною планети, аби забезпечити всіх необхідними ресурсами. Європейці видаються дещо скромнішими. За їхньою моделлю споживання, аби забезпечити потреби всього людства, потрібно було б лише три планети. З новими технологіями справді можна краще розпоряджатися ресурсами, але аби справді діяти екологічно свідомо, потрібно змінювати спосіб мислення, каже Ахім Штайнер.Ресурсів однієї планети для глобального суспільства споживання замало «Основний принцип - має бути більша ефективність і менше відходів. У природі взагалі не існує відходів. Те, що організм продукує як відходи, є кормом або живленням для інших. Я вірю у концепцію, яку в Японії називають круговий цикл виробництва, тобто виготовити, переробити і знову використати. Це не нова ідея, ми маємо тільки зробити її економічно обґрунтованою».

Сподівання на зелений ренесанс

Такий глобальний підхід став би кінцем суспільства споживання. Утім, до реалізації цих принципів у світовому масштабі ще далеко. «Тепер ми сподіваємося на зелений ренесанс економічної моделі. Йдеться не лише про те, щоб збільшити ефективність. Оскільки це б означало у підсумку виробництво ще більшої кількості товарів за ще меншу ціну. А в такому разі невідновні ресурси ще швидше вичерпаються. Якщо не відбудеться ґрунтовних змін у мисленні людства, ми можемо дійти до прірви,- застерігає Чарльз Хопкінс.

Рецепт, що раніше спрацьовував з півтора чи двома мільярдами людей, вже давно відпрацював своє. Але не лише економіка повинна змінитися, а й ставлення кожного до споживання і ресурсів, каже керівник програми з навколишнього середовища ООН Штайнер: «Одне ми вже точно знаємо. Ми не зможемо мирно жити на цій планеті, якщо просто перенесемо економічні моделі 20 століття у 21-ше»...

Автор: Геллє Єпесен, Наталя Неділько

Редактор: Захар Бутирський

Ссылка

-->


Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут видеть и оставлять комментарии к данной публикации.