,


Наш опрос
За последние 30 лет ваша жизнь в Украине
Улучшилась
Изменилась, но не особо заметно
Ухудшилась
Я покинул Украину
Я не проживал в Украине последние 30 лет


Показать все опросы
Other


Курсы валют


Курсы наличного обмена валют в Украине

Внешний вид


Кінець війни близько. Світові час готуватися до Сирії після Башара Ассада
  • 26 июля 2012 |
  • 18:07 |
  • Alive |
  • Просмотров: 1662
  • |
  • Комментарии: 4
  • |
Зміщення балансу сил у бік проти президента Ассада, якщо так станеться, буде втішною подією. Але за трохи більше ніж рік після завершення революцій у Єгипті та Лівії досі немає стабільності, а Сирія, яка межує з Іраком, Ізраїлем, Ліваном, Йорданією і Туреччиною, є винятково складним і ключовим регіоном Близького Сходу. Ті, хто бажає Сирії добра, нині мають подумати не лише про те, як посприяти якомога швидшому скиненню Ассада, а й про те, як уберегти країну після нього від убивств і хаосу та запобігти поширенню насилля цим легкозаймистим регіоном.

Вибух у штаб-квартирі Комітету національної безпеки в Дамаску напевно послабить режим у кількох точках, адже багатьох поранено, а міністра оборони вбито. Ще гірше те, що загинув і зять президента Ассеф Шавкат, який був однією з найсильніших постатей режиму. Ассад швидко знайшов їм заміну, але в країні, якою керує банда, що тримається на особистій відданості, робити це буде дедалі важче.

Той факт, що вибух, схоже, підлаштували свої, оскільки такий теракт потребує поперед­­ньої розвідки і широкого доступу до режиму, теж зашкодить командним структурам збройних сил і служб безпеки. Питання лояльності армії, командування якої здебільшого складається з представників вірної Ассадові алавітської секти, а рядові – переважно суніти, завжди було слабким місцем режиму. Ударна хвиля потужної бомби, яку якимось дивом пронесли у святая святих, посіє недовіру і підозри на всіх рівнях.

Читайте також: Москва продовжує захищати режим Асада, усвідомлюючи його приреченість

Цей теракт наразі останній у низці ударів проти Ассада, проте хвилювання по всій країні набирають обертів. Кількість убивств у Сирії зараз приблизно вдесятеро перевищує показник Афганістану. До деяких частин західних і північно-західних регіонів урядові війська і не потикаються, позаяк тепер їх там убивають більше, ніж навіть два місяці тому. Крім того, дедалі більше генералів дезертирують.

Невдоволення і незгода особ­­ливо відчутні у прикордонних регіонах. Хомс і Хама – третє і четверте за величиною міста Сирії – вороже налаштовані проти Ассада. В Дамаску і Халебі, двох основних містах країни, вже не так гаряче, оскільки багато хто з тамтешнього населення почав уважати Ассада кращим гарантом стабільності, ніж його альтернативу. Тепер, коли до міста ввійшли повстанські бойовики, ситуація стала менш зрозумілою.

Цей теракт змінить і розстановку сил за кордоном. Останні кілька місяців дипломатія оберталася навколо плану колишнього Генсека ООН Кофі Аннана щодо припинення вогню всіма сторонами під наглядом ООН і утворення тимчасового перехідного уряду. Але кілька останніх тижнів план Аннана, як і багато тисяч сирійців, не пережив. Повстанці, які вже відчувають запах перемоги, не погоджуються припиняти вогонь. Міжнародне спостереження припинено через бойові дії. Країну спустошує громадянська війна, тому надій на формування перехідного уряду немає. А після теракту минулого тижня є небезпека, що Ассад у відчаї вдасться до радикальніших тактик і зрівняє з землею цілі райони Дамаска за допомогою важкої артилерії, намагатиметься розв’я­­зати регіональну війну або навіть почне вбивати своїх співвітчизників хімічною зброєю.

Кінець війни близько. Світові час готуватися до Сирії після Башара Ассада


Весь жах такої перспективи доводить світові, що варто знову спробувати переконати Ассада в безнадійності його становища й у тому, що зараз кращим варіантом для нього є втеча з Сирії. До певної міри на нього можуть вплинути загрози звершення міжнародного правосуддя, особливо попередження про ізоляцію в разі застосування ним хімічної зброї. Але значний вплив на нього має лише Росія. Бажання захистити старого союзника, острах перед власною норовистою мусульманською громадою і ворожість до закликів змінити режим з боку Заходу підштовхують Росію до спроб захистити режим Ассада від дипломатичного тиску й економічних санкцій.

Водночас із дедалі більшою ймовірністю того, що Ассад врешті піде, зростають і шанси, що Росія відступиться від нього в обмін на роль у Сирії після Ассада. Але якщо дипломатичні дії не забезпечать рішучих змін у правильному напрямі, західні уряди мають спробувати ще сильніше натиснути на Ассада, вдавшись до військових дій. Найшвидше це можна зробити, надаючи допомогу, зокрема грошима і комунікаційним обладнанням, основній повстанській силі – Вільній сирійській армії. Вона вже отримує зброю і кошти від Катару та Саудівської Аравії у співпраці з Туреччиною, але вона потребує більшої допомоги, оскільки, попри нещодавні невдачі, режим Ассада добре оснащений кращою російською зброєю.

Кінець війни близько. Світові час готуватися до Сирії після Башара Ассада


Вільна сирійська армія теж складається не з янголів. Деяка зброя, безсумнівно, потрапить не до тих рук, зокрема, можливо, до груп джихадистів. Якщо запов­­нити Сирію зброєю, країною буде важче керувати навіть після того, як Ассад піде. Але підтримка Вільної сирійської армії є, мабуть, найоперативнішим способом усунення його від влади.

Що буде потім

Ассад може протриматися ще не один місяць, або теракти швид­­ко ослаблять його режим. У будь-якому разі саме час розпочинати готуватися до дня, коли Сирія нарешті позбудеться свого президента.

Країна після Ассада буде небезпечною для свого ж населення і своїх сусідів. По-перше, є ризик кровопролиття на релігійному ґрунті; по-друге, отримання доступу до хімічної зброї, а по-третє, збільшення хвиль біженців. Сирія може стати об’єк­­том суперництва між Іраном, Туреччиною й Арабським світом. Насилля може перекинутися і на Ізраїль, і на Ліван.

Світ не спроможний усунути ці ризики, але може їх мінімізувати. Для створення нового уряду необхідні гроші і планування. Регіональній дипломатії на чолі з Туреччиною і Лігою арабських держав знадобляться міцні нерви. Миротворці та спостерігачі теж можуть стати у пригоді. Передусім це вимагає докладання дипломатичних зусиль з боку американського президента. Цього виборчого сезону Барака Обаму можуть відволікати думки про інше, але цій небезпечній точці планети точно необхідно приділити увагу.

My Webpage

-->


Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут видеть и оставлять комментарии к данной публикации.