,


Наш опрос
За последние 30 лет ваша жизнь в Украине
Улучшилась
Изменилась, но не особо заметно
Ухудшилась
Я покинул Украину
Я не проживал в Украине последние 30 лет


Показать все опросы
Other


Курсы валют


Курсы наличного обмена валют в Украине

Внешний вид


Борис Прицкер підневільно працював на будівництві ставки Гітлера “Вервольф”
  • 24 марта 2010 |
  • 04:03 |
  • nemov |
  • Просмотров: 33508
  • |
  • Комментарии: 3
  • |
0
Розповідь про легендарну особистість

Борис Прицкер був ще юнаком, коли почалася Велика Вітчизняна війна і навіть не досяг призовного віку, щоб піти на фронт. В окупованій Вінниці він кілька разів уникав розстрілу, коли фашисти проводили каральні акції проти єврейського населення. В 1942 році фашисти завершували будівництво ставки Гітлера “Вервольф”, виникла потреба у фахівцях рідкісних на той час будівельних професій: сантехніків, електриків, теслярів тощо. Так Борис Прицкер потрапив до концтабору, де перебували підневільні спеціалісти, що обслуговували ставку “Вервольф”.
В’язнів пильно охороняли фашисти. У вересні 1943 року патріоти вінницького підпілля під керівництвом Федора Бушинського знищили німецьку охорону та звільнили в’язнів табора. Семеро в’язнів, підпільник Кузьма Афанасьєв супроводжував до Чорного лісу у партизанський загін Володимира Слюсаренка. Борсу Прицкеру виповнилося тоді лише 17 років. Рейд партизанського з’єднання проходив по території Шаргородського, Калинівського, Літинського, Жмеринського, Тиврівського, Тульчинського районах. Партизани виконували бойові завдання штабу партизанського руху України.
Борис Якович пригадує: “Під час одного з таких рейдів ми тимчасово дислокувалися в лісі неподалік від Шаргорода. В наше розташування прийшло подружжя єврейської національності. Жінка років сорока та чоловік з хворобливою зовнішністю. Вони принесли до партизанського загону справний радіоприймач. Ми слухали голос Москви. Шаргородчани поверталися згодом назад до свого містечка. Партизани співчутливо проводжали людей в дорогу до окупованого ще Шаргорода. На запитання чи небезпечно проживати в Шаргороді, відповідь жінки була впевнена та однозначна: “поки наша людина служить у місцевій жандармерії, ми відчуваємо себе в безпеці”.
Взимку та весною 1944 року партизанське з’єднання Володимира Слюсаренка не допускало масового вивозу зерна окупантами. Нападаючи на невеликі румунські гарнізони на обози, партизани вилучали зерно та роздавали його селянам. Значна частина захопленого у ворога зерна була засіяна в Шаргородському районі одразу ж після визволення.
Після розформування партизанських з’єднань 18-річний Борис Прицкер продовжував воювати з фашистами у лавах Червоної Армії та був удостоєний багатьох бойових нагород, неодноразово був поранений. Останнє поранення отримав наприкінці війни, перешкоджаючи відходу фашистських підрозділів “СС” до окупаційної зони союзників. У минулому році ветеран відзначив своє 84-річчя.
Ігор Браверман

-->


Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут видеть и оставлять комментарии к данной публикации.