,


Наш опрос
Какие эмоции вызывает у вас отдых Президента Украины на Мальдивах?
Никаких. А должны?
Восхищение
Негодование
Зависть
Недоумение
Уважение
Смех
Обиду за державу
Злорадство
Мальдивы это где?


Показать все опросы
Other


Курсы валют


Курсы наличного обмена валют в Украине

Внешний вид


Батальйони просять... лейтенантів
+1
Не секрет, що питання укомплектованості первинних офіцерських посад у частинах сьогодні — одне з найболючіших у масштабах Збройних Сил. Знають про цю проблему не з розповідей і в 24-й окремій механізованій бригаді 13-го армійського корпусу, що дислокується в Яворові Львівської області.
Як розповів начальник штабу бригади підполковник Анатолій Шевченко, цьогоріч до них прибуло 13 молодих офіцерів. Найбільше — п’ять — з Академії cухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, по два — з факультету військової підготовки Кам’янець-Подільського національного університету, Української військово-медичної академії та факультету військової підготовки Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» і по одному — з Військового інституту Київського Національного університету та Харківського університету Повітряних Сил. Всім їм одразу ж було запропоновано оселитися в офіцерському гуртожитку, розташованому за 50 метрів від КПП частини. На цю пропозицію пристали 11 новоприбулих.
Коли я молодим лейтенантом прибув до першого місця служби, командир мене запитав: «Маєш де жити? Ні? Погано!» і лишень розвів руками, — пригадав своє офіцерське становлення начальник штабу бригади. — А тут одразу гуртожиток! До того ж із перших днів ми організували для наших молодих колег і харчування.
Як і належить, відбулася зустріч новоприбулих з тимчасовим виконувачем обов’язків командира бригади полковником Володимиром Яцківом та керівниками нижчого рангу, включно до командира роти.
— Приїжджав особисто спілкуватися з лейтенантами і тимчасовий виконувач обов’язків заступника командира 13-го АК з виховної роботи підполковник Віталій Челбін. На бесіді всі молоді офіцери ще раз підтвердили серйозність своїх намірів продовжувати військову службу та налаштованість на роботу. Їхнє становлення на посаді відбувається поступово та без проблем, а всі питання вирішуються на рівні командира батальйону, — приєднався до розмови заступник командира бригади з виховної роботи майор Денис Сахацький. — Кожен з лейтенантів має досвідченого наставника, який відповідатиме за свого підопічного щонайменше півроку.
Ці слова згодом підтвердили й самі лейтенанти. Зокрема, командир 2-го мінометного взводу 1-го механізованого батальйону Микола Молоток.
— Я закінчив факультет ракетних військ і артилерії Академії сухопутних військ за спеціальністю «Управління діями підрозділів наземної артилерії». Першим у бригаді мене зустрів командир батареї капітан Євген Давидов. Одразу провів у гуртожиток, допоміг розташуватися, частково спланував наступний день, підказав, коли і що краще зробити. Наступного дня представився командуванню та офіцерам частини. Приймати посаду допомагали і командир батальйону, і старшина, і мій заступник — прапорщик Сергій Санатовський. Всі поставилися з розумінням і повагою та намагалися всіляко допомогти. Зараз у мене в підпорядкуванні 15 вояків особового складу, я відповідаю за три автомобілі ГАЗ-66 та три міномети 2Б-11. Вся техніка у доброму стані і в повній комплектації. Мій наставник — командир бригадної артилерійської групи полковник Олександр Селецький — нещодавно перевіряв мої навички зі стрільби та управління вогнем на малому артилерійському полігоні. «Відзвітував» на оцінку «добре». Виплатили підйомну допомогу і грошове забезпечення за ті два тижні, що прослужив у серпні. Одним словом, наразі все складається прогнозовано, — розповів молодий лейтенант.
Як повідомив заступник начальника фінансово-економічної служби бригади старший лейтенант Олексій Оношенко, підйомні і грошове забезпечення лейтенанти отримали вчасно. І отримують лейтенанти на посаді командира взводу близько 2300 гривень, заступника командира роти — 2700.
За словами молодих офіцерів, свою першу зарплатню вони витратять переважно на благоустрій кімнат, купівлю побутових електроприладів тощо. Вони впевнені, що за досить помірної оплати за гуртожиток — 220 гривень — на решту зможуть дати собі раду в самостійному житті.
До слова, одружений серед прибулих наразі лише один лейтенант. Йому, звичайно, буде важче, адже він наймає помешкання в місті і платитиме за нього значно більше. До того ж не виключено, що виникнуть складнощі з працевлаштуванням дружини. Для такого районного центру, як Яворів, це явище досить звичне.
Загалом молоді офіцери на свою долю не нарікають, принаймні поки що. Напевне, це заслуга командування бригади, яке створило «новоспеченим» офіцерам більш-менш сприятливі умови служби та побуту. А як інакше, адже за останні роки кадрова «прірва» у бригаді поглибшала. Так, наприклад, 2009 року сюди прибули 8 лейтенантів. Це за наявності тут та в підпорядкованій бригадній артилерійській групі 60 вакантних первинних офіцерських посад. 2010 року в розпорядження командира бригади прибули 11 лейтенантів, незаповненими ж залишились близько 80 «клітинок» штатно-посадової категорії «лейтенант–старший лейтенант». Цьогоріч, як уже зазначалося, лави бригади поповнили 13 лейтенантів, а вакантними є 107 (!) первинних офіцерських посад, з яких 85 — у бригаді та 22 — у бригадній артилерійській групі. Дефіцит командирів взводів — 64 офіцери! За словами начальника відділення особового складу 24 омбр майора В’ячеслава Вербицького, ситуація не зміниться доти, доки не зменшиться кількість тих, хто звільняється або переводиться.
Цього року після закінчення першого контракту звільнилися 12 молодих перспективних офіцерів. Загальна ж кількість звільнених — 18 осіб. Як бачимо, цьогорічні випускники не перекривають кількості виключених зі списків частини, — навів цифри майор Вербицький.
Чому люди звільняються? На це запитання офіцери, які тут служать і добре знали колишніх колег, відповідають так. Про які перспективи йдеться, коли, наприклад, останній будинок для військових у Яворові звели 2006 року? Зараз, щоправда, один будується, але коли буде введений в експлуатацію — невідомо. У місті немає жодної спортивної секції чи гуртка. Та й у дружин військових обмаль шансів знайти роботу за фахом або хоча б більш-менш пристойну. Тож, скажімо, лейтенант прибуває до бригади, за деякий час одружується, за рік-півтора народжується дитина, а ще через два дружини їх, немов на буксирі, тягнуть до батьківського дому.
Що означає для окремої механізованої бригади 85 вакантних первинних офіцерських посад, можна дуже добре проаналізувати і усвідомити на прикладі будь-якого батальйону. На цю тему випала нагода поспілкуватися з командиром танкового батальйону майором Олександром Ковтуном.
У мене за штатом близько 30 офіцерів, в наявності — лише 16. Некомплект первинних офіцерських посад становить 10 осіб, тобто 40%, — розповів комбат. — До речі, цього року Академія сухопутних військ випустила 11 офіцерів-танкістів. Їх не вистачить навіть для укомплектування мого батальйону! Але навіть із цих 11-ти за фахом у танкові підрозділи пішли служити троє!
Через брак людей один офіцер призначається відповідальним за два колективи. Керує двома взводами, зокрема, і командир 1-го взводу 3-ї танкової роти старший лейтенант Геннадій Родюк. Офіцер зізнається, що командувати особовим складом за умов, коли підрозділ кадрований, не складно. Роботи додається тоді, коли настає час обслуговувати техніку. Адже одна річ — привести до нормального стану і вигляду 4 бойові машини, а інша — всі 8. Про таких, як цей офіцер, жартома кажуть: він вже наче і не командир взводу, але ще й не командир роти.
У зв’язку з побаченим у цій бригаді мені пригадалася назва художнього фільму про Велику Вітчизняну війну — «Батальоны просят огня». Перефразовуючи її відповідно до реалій сьогодення, можна сказати, що тепер батальйони просять... людей.

На знімку: офіцерське поповнення 24-ї омбр.
Фото автора
Віталій Стечишин
«Народна армія» № 158 (4766) 31 серпня 2011 року

П.С. Описанный репортаж про "учения" иванофранковских долбоёбов не страшит никаких "кацапов", поскольку на сегодня в ЗС Украины вакантными являются более 7000 начальных офицерских должностей, и что характерно, практически все выпускники Киевских военных ВУЗов покидают армию по окончании 5-ти летнего контракта... так что... недаром они паранджу натянули - уклонисты...


My Webpage

-->


Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут видеть и оставлять комментарии к данной публикации.

Вверх