,


Наш опрос
Какие эмоции вызывает у вас отдых Президента Украины на Мальдивах?
Никаких. А должны?
Восхищение
Негодование
Зависть
Недоумение
Уважение
Смех
Обиду за державу
Злорадство
Мальдивы это где?


Показать все опросы
Other


Курсы валют


Курсы наличного обмена валют в Украине

Внешний вид


Дослідницька ядерна установка чи експериментальний завод із переробки радіоактивних відходів?
-5
Дослідницька ядерна установка чи експериментальний завод із переробки радіоактивних відходів?

Над цим питанням почали замислюватись харківці після так званих громадських слухань, проведених 30 квітня в селищі П'ятихатки з приводу будівництва на базі Національного наукового центру Харківський фізико-технічний інститут (ХФТІ) дослідницької ядерної установки "Джерело нейтронів, в основі якого лежить підкритична збірка, керована лінійним прискорювачем електронів" (ДЯУ). Основну частину учасників цих "громадських слухань" склали депутати від правлячої Партії реґіонів, звісно ж зацікавлені в будівництві працівники ХФТІ, а також зігнані в добровільно-примусовому порядку бюджетники. Ані представників місцевої територіальної громади, ані незалежні екологічні організації на ці слухання не були допущені.

У чому ж проблема? Усе начебто гладко, якщо послухати чиновників, установка будується в суто наукових цілях, аварії на такого роду об'єктах начебто неможливі тощо. Проте в такій от бочці меду краплею дьогтю стала нещодавня заява Міністра палива та енергетики Юрія Бойка, що в Харкові, в рамцях домовленостей на Вашинґтонському саміті між президентами України і США, за американські гроші побудують нову дослідницьку установку з переробки відпрацьованого ядерного палива. Вона має запрацювати вже в 2014 році.

Якщо вірити попередньому проекту ДЯУ (http://www.kipt.kharkov.ua/kipt_sites/NeutronSource/neut_source.html), то це установка класу ADS (Accelerator Driven Systems) за класифікацією МАГАТЕ. Це експериментальна ядерна установка, а по суті так званий "гібридний реактор". Такі реактори використовуються здебільшого в США, Франції та Японії для переробки відпрацьованого ядерного палива та утилізації довгоживучих компонентів радіоактивних відходів. У перспективі такого роду установки можуть стати цілком безпечною альтернативою звичайним реакторам, проте для цього не вистачає експериментальних даних, які швидше за все і будуть збиратися на харківській установці, а за сумісництвом на ній буде здійснюватись переробка відпрацьованого ядерного палива. Фактично підкритична збірка сама по собі цілком безпечна, бо її роботу в будь-який момент можна зупинити, але навіть теоретична можливість переробки радіоактивних відходів в 400 метрах від житлових будинків виглядає щонайменше божевіллям, адже від надзвичайних ситуацій, що можуть статися, неможливо застрахуватись.

Чому саме США зголосилась будувати ДЯУ? Міністерство енергетики США наразі дотримується стратегії складування відпрацьованого ядерного палива в металевих контейнерах в глибоких геологічних формаціях, воднораз сховище в Юкка-Маунтін (Yucca-Mountain) переповниться вже до середини XXI сторіччя, а отже, США вже зараз починають шукати нові способи утилізації відпрацьованого ядерного палива. Можна припустити, що США планує використовувати результати досліджень, отримані на ДЯУ, у власних цілях для створення комплексу із повної утилізації відпрацьованого ядерного палива.

Що ж, з легкої руки українських можновладців, Україна позбулась стратегічних запасів високозбагаченого урану, натомісць ми отримаємо полігон для різного роду ядерних експериментів в місті-мільйоннику – Харкові. 25 років тому необдумані експерименти уже закінчились катастрофою на Чорнобильській АЕС, наслідки якої ще нагадуватимуть про себе кілька століть.

Подібного роду об'єкти Україні необхідні, зокрема для створення власного замкнутого ядерного циклу. Проте будувати їх повинні українські, а не китайські вчені та будівельники, за кошти з вітчизняного бюджету, щоб унеможливити будь-який вплив іноземних держав. І ні в якому разі не у великих містах, а на базі спеціальних науково-виробничих комплексів якнайдалі від населених пунктів.
Олександр Нікульшин
студент Національного технічного університету
"Харківський політехнічний інститут"

My Webpage


-->


Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут видеть и оставлять комментарии к данной публикации.

Вверх