,


Наш опрос
Какие эмоции вызывает у вас отдых Президента Украины на Мальдивах?
Никаких. А должны?
Восхищение
Негодование
Зависть
Недоумение
Уважение
Смех
Обиду за державу
Злорадство
Мальдивы это где?


Показать все опросы
Other


Курсы валют


Курсы наличного обмена валют в Украине

Внешний вид


«Полтававодоканал» готовий зігріти третину Полтави теплом від міської каналізації
  • 8 февраля 2009 |
  • 06:02 |
  • Batman |
  • Просмотров: 248101
  • |
  • Комментарии: 3
  • |
0
«Полтававодоканал» готовий зігріти третину Полтави теплом від міської каналізації

КП «Полтававодоканал», мабуть, найбільш «нескромний» з усіх водоканалів України. Кілька років тому його інженери придумали системи «Спрут» та «Зигзаг», які дозволяють, не заходячи до квартири неплатника за комунальні послуги, перекрити йому воду або каналізацію. При цьому байдуже на якому поверсі живе боржник — на першому чи на дев’ятому. Систему водопостачання чи водовідведення йому перекриють із підвалу, не залишивши при цьому без комунальних послуг сусідів.
Обидві системи не лише прижилися в Полтаві, а й запроваджуються уже в 197 містах України та Росії. Дякуючи їм, КП «Полтававодоканал» знають у багатьох країнах СНД. Проте набутої слави нашому водоканалу, вочевидь, замало. Тож, минулого четверга на Затуринських очисних спорудах журналістам презентували нову придумку «Полтававодоканалу», котра знову змусить говорити про нього всю Україну.
Цього разу водоканальці звернули свій погляд на енергозберігаючі технології і запровадили геотермальну систему. Суть її полягає в наступному: від природного джерела тепла — з грунту, водоймища тощо — відбирається частинка тепла, за допомогою теплонасосу воно стискається до потрібної температури і подається в систему опалення. Все просто — це принцип роботи холодильника, тільки навиворіт.
Оскільки на Затуринських очисних спорудах головним джерелом тепла є очисні стоки, роботу геотермальної системи вирішили побудувати саме на них.
— За добу через Затуринські очисні споруди проходить 1/4 частина усіх міських стоків, або майже 22 тисячі кубічних метрів, — розповідає директор фірми «Теплокомплект» Сергій ПАРАСОЧКА. — Температура цих стоків, залежно від пори року, коливається від 16 до 21 градусів тепла. Наша фірма скомплектувала тут на замовлення КП «Полтававодоканал» систему геотермального опалення на базі обладнання канадської фірми «Water to Water» із замкненим теплообмінним циклом. Тепер теплообмінник, який являє собою майже чотири кілометри щільно укладених труб діаметром 40 мм, якими циркулює спеціальний розчин, відбирає частину тепла
(5 градусів) з каналізаційних стоків, що проходять через спеціальний колектор. Далі це тепло потрапляє в компресор, де стискається до потрібної температури — приблизно 50—55 градусів, і виштовхується у вигляді газу в конденсатор. Конденсатор виступає вузлом, що віддає тепло теплонасосу. На цій стадії тепло приймається водою системи опалювального контуру і у вигляді гарячої води потрапляє у системи опалення приміщень.
Така теплонасосна установка споживає до 11,8 кВт електроенергії на годину. Натомість виробляє
52,7 кВт теплової енергії. Тобто коефіцієнт перетворення енергії становить 4,5. Це досить високий показник, який може бути й ще більшим.
— На одну кіловат-годину витраченої електроенергії ми отримуємо 4,8 кіловат-годин тепла за повної відсутності спалювання природного газу і без здійснення жодних викидів у атмосферу, — розповідає генеральний директор КП «Полтававодоканал» Валерій ЧЕНЧЕВИЙ. — На сьогоднішній день за неповних три місяці роботи нової установки ми заплатили 15 тисяч гривень за електроенергію, але отримали економічний ефект майже у 50 тисяч гривень. Поки що єдине, на що ми витрачаємося — це електроенергія для стискання, чи то підігріву тепла. Але уже в березні плануємо отримувати електроенергію від сонячних батарей і тоді економічний ефект від використання геотермальної системи буде просто вражаючим.
Нині за допомогою нового теплонасосу «Полтававодоканал»
обігріває два приміщення на Затуринських очисних спорудах — триповерховий адміністративний корпус та промислове приміщення — загальною площею понад одна тисяча квадратних метрів. При цьому ми використовуємо лише маленьку частинку теплових можливостей стічних вод. Якщо ж використовувати всю теплову енергію, яка приходить на Затуринські очисні споруди, то за їхній рахунок можна опалювати всю інфраструктуру містечка з п’ятитисячним населенням.
— А якщо використати всі можливості «Полтававодоканалу»?
— Наші фахівці вже зробили такі розрахунки. Якщо врахувати потужності наших трьох водозаборів, де вода виходить з під землі з температурою 20 градусів, також врахувати можливості майже 600 кілометрів водогонів та 300 кілометрів колекторів, розташованих по місту, і звідусіль відбирати по кілька градусів тепла, то реально можна опалити третину Полтави з її 300-тисячним населенням.
— Скільки коштує тепловий насос, що нині використовується на Затуринських очисних спорудах, і протягом якого часу плануєте окупити його вартість?
— Цей проект коштує майже
50 тисяч доларів. Але ми поки що нічого за нього не заплатили. Це спільний проект із канадською фірмою, яку очолює наш земляк Валерій Поправка. Канадська сторона поставила нам три насоси, ми їх змонтували і це сталося вперше в галузі водогінно-каналізаційного господарства України. Вартість установки сплачуватимемо поступово — за рахунок коштів, які зекономимо на споживанні газу. Плануємо повернути гроші за три роки.
— А як швидко окупиться вся система?
— Зважаючи на світову практику, теплонасосна установка окуповується років за п’ять. Проте якщо ціни на газ зростатимуть в Україні й надалі так стрімко, то ми свою установку окупимо швидше.
— Чи здешевить використання теплової енергії «Полтававодоканалом» вартість послуг водоканалу для населення?
— Певною мірою. Однозначно можу сказати, що здорожчання вартості наших послуг (а комунальні послуги дорожчатимуть неминуче) відбуватиметься повільніше, ніж у інших комунальних галузях. Наші тарифи підніматимуться виключно через подорожчання електроенергії.
— Наскільки, з вашої точки зору, реально, щоб подібні теплонасосні установки запрацювали і в інших водоканалах України й не тільки на них?
— Це абсолютно реально! По-перше, Україна може виробляти теплові насоси і вони будуть дешевшими за імпортні. По-друге, на водоканалах, по суті з відходів життєдіяльності людини, можна створити надійну й реально діючу систему опалення. У Полтаві вона вже працює! По-третє, наш невеличкий досвід уже довів, що можна скоротити енерго-споживання, а відтак укріпити енергонезалежність України. Ми також не використовуємо газ і не здійснюємо шкідливих викидів у атмосферу.
Якщо говорити конкретно про теплові насоси, то в світі вони використовуються з 1938 року. Наприклад, сьогодні у Фінляндії 350 тисяч садиб опалюються за допомогою теплових насосів. У багатьох випадках для їхньої роботи також використовуються сонячні батареї. Це реальна турбота про природні ресурси і екологію довкілля. Що заважає Україні чинити так само?!

-->


Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут видеть и оставлять комментарии к данной публикации.

Вверх