,


Наш опрос
Какие эмоции вызывает у вас отдых Президента Украины на Мальдивах?
Никаких. А должны?
Восхищение
Негодование
Зависть
Недоумение
Уважение
Смех
Обиду за державу
Злорадство
Мальдивы это где?


Показать все опросы
Other


Курсы валют


Курсы наличного обмена валют в Украине

Внешний вид


Корупція по-київськи та Угода про торгівлю з ЄС
  • 5 октября 2011 |
  • 15:10 |
  • Daily |
  • Просмотров: 696
  • |
  • Комментарии: 2
  • |
0
Із західних столиць дуже легко розцінювати судову справу Юлії Тимошенко як черговий приклад пост-радянських репресій. Насправді ж є низка серйозних питань щодо її поведінки при владі, котра виходила за межі навіть звичних для того регіону корупційних дій.

Замість прямого засудження судового розгляду цієї справи, Вашингтон і Брюссель мали б наполягати на більшому дотриманні стандартів права Києвом.
Зважаючи на те, що Євросоюз зараз є в процесі переговорів щодо розширеної торгівельної угоди з Україною, Брюссель мав би використати справу Тимошенко для утвердження верховенства права у цій країні.

Все ж сумнівні політичні та бізнесові методи роботи залишаються головними проблемами української політики, і газовий контракт 2009 року, укладений Тимошенко та Володимиром Путіним, є винятковим – якщо говорити про шкоду, якої він завдав українським інтересам. Цю угоду відмовилися ратифікувати навіть власний кабінет міністрів Тимошенко разом із главою державної енергетичної компанії «Нафтогаз». Угоду зрештою було підписано лише на власному авторитеті Тимошенко.

Договором було закладено дуже високу базову ціну на газ у $450 за тисячу кубометрів; строгий режим оплати, за котрим, в разі будь-якого дефолту, Україна була б змушена платити за газ наперед; дуже високі умови принципу «бери або плати» - обов’язкової оплати за певний об’єм газу, за котрими Україна була змушена платити за газ, котрий могла і не використати; та жодних зобов'язань для «Газпрому» (тобто, «Газпром», без жодних санкцій, міг скоротити поставки до України).

Наслідки угоди для української економіки та споживачів були надзвичайно негативними. Ціни на газ для України стали істотно вищими від більшості західних європейських країн. Українська промисловість – як, наприклад сталева та хімічна – була більш уражена – вищими цінами на газ та неконкурентноспроможністю щодо російських конкурентів, котрі отримують газ за багато нижчими цінами на газ у себе вдома. Високі умови принципу «бери або плати» (take or pay, обов’язкової оплати за певний об’єм газу) погіршили становище українських споживачів і промисловості, оскільки Україна була змушена платити за газ, котрий їй не був потрібний. Увагу від цієї проблеми відволікла економічна криза. Коли попит впав, цей принцип «бери або плати» (take or pay) став ще обтяжливішим.

Незрозуміло, чому Тимошенко погодилася на таку вигідну лише одній стороні угоду. Її опоненти та прибічники говорять про різні причини. Одна з урядових версій свідчить, що вона підписала угоду, щоб закрити кримінальну справу щодо себе у Росії, котра торкалася її старої фірми «Єдині Енергетичні Системи» та міністерства оборони Росії. За іншою версією, Тимошенко погодилася на підписання цього договору, щоб забезпечитися підтримкою Росії на президентських виборах. Її прибічники наполягають, що вона діяла лише з метою гарантувати безперервне постачання газу взимку. Проте багато незалежних спостерігачів не розуміють, чому вона не звернулася до Вашингтона чи Брюсселя за допомогою – щоб домогтися кращої угоди з Москвою?

Нині Брюссель та Київ перебувають у фінальній стадії переговорів щодо Угоди «Про глибоку та всеосяжну вільну торгівлю». Лунають заклики із низки столиць Європейського Союзу та з Вашингтона, щоб Брюссель тимчасово призупинив переговори щодо цієї угоди для того, щоб змусити Київ зупинити переслідування Тимошенко.

Хоча Захід правий, що турбується переслідуваннями будь-якого політичного лідера на колишньому радянському просторі, все ж його увага має бути більшим чином спрямована на утвердження саме верховенства права в Україні. Замість погроз Брюсселя призупинити переговори щодо угоди про торгівлю, Брюссель та Вашингтон мали б використати справу Тимошенко для зміцнення верховенства права в Україні. Брюссель, за підтримки Вашингтона, мав би запропонувати додаткову угоду щодо верховенства права під час переговорів щодо угоди торгівлі.

Брюссель має визнати, що виконання законів в Україні – найвищий інтерес для ЄС. Одним з найбільш хвилюючих моментів щодо угоди про торгівлю є те, що Євросоюз забезпечить більший доступ до свого ринку для України. Високий рівень корупції в Україні та недотримання законів ускладнять для Києва забезпечення для західних компаній реального доступу до свого ринку відповідно до сучасних торгівельних стандартів.

Додаткова угода до договору торгівлі мала б передбачити створення міжнародної судової комісії для зміцнення верховенства права. Вона також має включати вимоги щодо створення незалежних та належним чином фінансованих служб для моніторингу вільного конкуренції, просування ринкових стандартів та боротьби із корупцією.

Така додаткова угода значно підвищила б можливості успішного виконання угоди про торгівлю для усіх сторін. Угода про торгівлю тоді стала б набагато більш економічно ефективною для України, заохочуючи конкуренцію, зменшуючи корупцію та відкриваючи економічні можливості як для звичайних українців, так і іноземних бізнес-структур.

Всестороння угода про вільну торгівлю не має зазнавати впливу від справи Тимошенко. Багато зусиль було докладено урядами Євросоюзу та України для фіналізації цієї угоди. Київ вистояв попри величезний тиск з боку Москви, яка дуже вороже ставиться до цієї угоди про торгівлю і хоче, щоб Київ приєднався до її власного митного союзу. Замість того, щоб зупиняти переговори щодо угоди про торгівлю та позбавляти Київ іншого вибору, окрім руху в московському напрямку, Захід мав би шукати шляхи впровадження європейських стандартів в Україні.

Алан Райлі - професор права у City Law School, City University, Грейс Інн, Лондон

*London City University – Лондонський міський університет, один з найбільших університетів Британії, заснований у 1894 р. Входить до шістки найкращих вузів Великобританії.

Джерело - "The New York Times"
Отредактировал нах... (5 октября 2011)

-->


Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут видеть и оставлять комментарии к данной публикации.

Вверх