,


Наш опрос
Какие эмоции вызывает у вас отдых Президента Украины на Мальдивах?
Никаких. А должны?
Восхищение
Негодование
Зависть
Недоумение
Уважение
Смех
Обиду за державу
Злорадство
Мальдивы это где?


Показать все опросы
Other


Курсы валют


Курсы наличного обмена валют в Украине

Внешний вид


Чому Росія не знайшла злочини УПА?
  • 14 ноября 2008 |
  • 20:11 |
  • Batman |
  • Просмотров: 75695
  • |
  • Комментарии: 11
  • |
0
Чому Росія не знайшла злочини УПА?

Cхоже, що Федеральна служба безпеки Росії вирішила кинути серйозний виклик Російській академії наук у складній справі відкриття нових сторінок історії. Відтепер вони регулярно щось знаходять у власних підвалах та витягають на Суд Божий. От і цього разу знайшли нові документи про старі справи.

Як повідомило МЗС Росії, ФСБ розсекретила документи НКВС СРСР, які свідчать про убивства мирного населення членами Організації українських націоналістів - Української повстанської армії на території України в 1944-1945 роках.

«Была война великая…»

Цікаве звинувачення. Навіть у нашому постмодерністському суспільстві армія існує для застосування зброї. Що вже там казати про 1942 рік! Тому нічого дивного, що є інформація про застосування бійцями УПА зброї за її власним призначенням.

От тільки для чого тут Росія? Якщо йдеться про бойові дії проти військ НКВС, то це можна розглядати як спротив іноземній армії. Згодні, що далеко не всі в Україні вважають війська НКВС «іноземними». Але для мешканців Західної України, що ніколи не були у складі Російської імперії, сприйняття було саме таким.

Якщо ж ідеться про громадянську війну, то знов-таки Росія не має серйозних підстав втручатися у цю історичну тему. Конфлікти між УПА та УНДО, УПА та УГКЦ мали місце, але в будь-якому разі на заході України існував консенсус щодо Росії, СРСР, комунізму. Звісно, були і москвофіли, і Компартія Західної України, але вони не були надто популярні серед мешканців краю.

Свого часу чекісти примудрялися, засуджуючи «ворогів народу», звинувачувати їх у злочинах, що були скоєні ще до встановлення Радянської влади. Ситуація із скорботою ФСБ щодо громадянської війни на заході України ще до її інтеграції у склад СРСР виглядає саме таким чином.

«УПА при проведенні своїх бандитських нальотів вдається до провокаційних хитрощів і маскування бандитів під бійців і офіцерів Червоної Армії, військ НКВС і співробітників НКВС і НКДБ... вдається до убивства всіх осіб, які викликаються з будь-яких причин в органи НКДБ і НКВС. Родини підозрюваних у зв'язках із нами, як правило, також знищуються СБ (служба безпеки ОУН)», - лякає пересічних росіян спецархів ФСБ.

Далі ще цікавіше. Сучасна російська влада звертається до теми українсько-польських відносин. І це після того, як день перемоги над поляками у листопаді 1612 року став головним святом путінської Росії.

«Встановлено, що в період німецької окупації с. Могильниці (тоді - Будановський район, Тернопільська область) у ніч з 17 по 18 березня 1944 року банда українсько-німецьких націоналістів здійснила масове убивство і пограбування громадян с. Могильниці, головним чином польського населення», - йдеться в документах НКВС.

Дуже цікаво виглядає, коли російські ФСБшники починають захищати партизан Армії Крайової.

По-перше, польські патріоти воювали проти Радянського Союзу так само несамовито, як і вояки УПА. Хто забув, радимо звернутися до ранньої спадщини кінорежисера Анджея Вайди, де цікаво змальовані будні післявоєнного польського міста, що живе в очікуванні на партизан. А партизан нищать спецзагони МВС. Нічого не нагадує?

По-друге, є ще Катинь. Хто вбив польских офіцерів і для чого це було зроблено, стало відомо завдяки розсекреченню документів КДБ ще на початку дев’яностих. Єльцин тоді переймався іншою кон’юнктурою, тому й розкрив усе, що треба.

По-третє, є у росіян перед поляками ще один гріх. Саме Армія Крайова в той час, коли її підрозділи воювали проти УПА, підняла велике повстання у Варшаві. Розрахунок командувача повсталими генерала Бур-Комаровського був таким. Йшов 1944 рік. Війна закінчувалася, сили гітлерівців танули на очах. У цей же час лондонський уряд Польщі намагався представити себе як єдину серйозну силу на теренах цієї країни. Швидкоплинне та непідготовлене повстання Армії Крайової у Варшаві мало стати збройним аргументом на користь такої думки. Армія Крайова повстала, але в той же час до Варшави наближалися радянські війська. Повсталим було дуже складно воювати з гітлерівцями, але Сталін обережно тримав свої війська на відстані, і Варшавське повстання було придушене. А міг би й допомогти, але ж тоді не було б радянської Польщі!

Спецслужби як «народна дипломатія»

І от дивина. Кожен новий етап розсекречення викликає в Україні лише хвилю схвальних відгуків. Бо, дійсно, приємно побачити історичні документи, що були сховані у «спецхранах», а зараз стали відкритими для вивчення і обговорення.

Як каже радник керівника СБУ Володимир Вятрович: «Позитивно можна оцінити той факт, що продовжується робота по розсекреченню документів російських архівів про Організацію українських націоналістів (ОУН) і Українську повстанську армію (УПА)».

Хоча не в усьому можна погоджуватися з висновками Вятровича щодо спадщини ОУН, але в даному разі йому не можна заперечити.

«В цілому, – відзначив радник Наливайченка, – очевидно, доводити злочинну суть ОУН і УПА, користуючись документами НКВД, просто, адже про це ще в свій час поклопоталися самі чекісти, які завзято вибивали з них потрібну їм для вже оформлених звинувачень інформацію, складали звіти, які інформували про жорстокість повстанців і повинні були виправдати використання режимом звірячих способів придушення визвольного руху».

Схоже, провалюється стратегічний задум Росії. Вони звідси чекають купу матюків та образ, а виходить зовсім інакше.

Хоча, мабуть, розраховано це оприлюднення не на Україну, а на внутрішній попит. Якраз на тих, хто в очі не бачив справжню Україну, але «знає», як сьогодні бандерівські катюги бігають вулицями Києва та по-звірячому нищать всіх, хто розмовляє російською. От для них чергова порція таких документів дуже корисна.

Юрій КОРОГОДСЬКИЙ

-->


Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут видеть и оставлять комментарии к данной публикации.

Вверх