,


Наш опрос
Какие эмоции вызывает у вас отдых Президента Украины на Мальдивах?
Никаких. А должны?
Восхищение
Негодование
Зависть
Недоумение
Уважение
Смех
Обиду за державу
Злорадство
Мальдивы это где?


Показать все опросы
Other


Курсы валют


Курсы наличного обмена валют в Украине

Внешний вид


Двоє чоловіків у одній ванній - пропаганда комунізму у Москві
Двоє чоловіків у одній ванній - пропаганда комунізму у Москві


Історик-москвознавець Тетяна Воронцова розповіла, що москвичі стали називати пам'ятник "бородані в бочці" або "чоловіки у ванні", і комуністи визнали, що він дискредитує ідеї комунізму, хоча мав пропагувати їх.

Цей та інші такі ж пам'ятники були споруджені в рамках реалізації "ленінського плану монументальної пропаганди", який більшовики стали поспіхом реалізовувати в квітні 1918 року.

Таку назву, як писав у своїх мемуарах народний комісар з просвітництва Анатолій Луначарський, планові дав особисто Ленін.
"Я назвав би те, про що я думаю, монументальною пропагандою", - цитує нарком слова вождя.

Головним же документом, який зафіксував цей історичний процес, став декрет Ради народних комісарів РРФСР від 14 квітня 1918 року "Про зняття пам'ятників, споруджених на честь царів і їхніх слуг і вироблення проектів пам'ятників російської соціалістичної революції".

Декрет наказував прибрати старорежимні пам'ятники і спорудити нові в найкоротші терміни, що призвело до появи на вулицях монументів, які потім довелося ще швидше прибирати.

"Найпотворніші ідоли"

У декреті, який підписали Володимир Ленін, Йосип Сталін і Анатолій Луначарський, йшлося про те, що відповідні пам'ятники царям і їхнім слугам, "підлягають зняттю з площ і вулиць та частково перенесенню до складів, частково - використанню утилітарного характеру".

Крім того Рада народних комісарів також висловлювала бажання, "щоб у день 1 травня були вже зняті деякі найпотворніші ідоли і встановлені перші моделі нових пам'ятників на суд мас".

До головного свята комуністів залишалася всього пара тижнів, час підтискав. У Москві негайно знищили пам'ятники Олександру III, Миколі II, генералу Скобелєву.

У Петрограді вдалося відстояти відразу кілька монархічних пам'ятників - в декреті було сказано, що знесенню підлягають лише пам'ятники, "які не становлять інтересу ні з історичної, ні з художньої точки зору".

Як розповідає історик-москвознавець Тетяна Воронцова, створили комісію, якій вдалося відстояти кілька монументів.
"Доходили до крайнощів, хотіли знести і Мідного вершника, і Катерину, що стоїть в Єкатерининському сквері. Але була створена комісія, яка складалася з діячів мистецтва, культури, і їй вдалося їх відстояти", - каже історик.

У Петрограді ж, як писав у своїх спогадах Луначарський, нові пам'ятники, поставлені на місце колишніх, також були набагато якіснішими. Ленін, за його словами, в якийсь момент сказав йому, що з монументальної пропаганди в Москві нічого не вийшло: "Володимир Ілліч з сумнівом похитав головою і сказав: "Що ж, у Петрограді зібралися всі таланти, а в Москві бездарності? " Пояснити йому таке дивне явище я не міг".

My Webpage

-->


Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут видеть и оставлять комментарии к данной публикации.

Вверх