,


Наш опрос
Какие эмоции вызывает у вас отдых Президента Украины на Мальдивах?
Никаких. А должны?
Восхищение
Негодование
Зависть
Недоумение
Уважение
Смех
Обиду за державу
Злорадство
Мальдивы это где?


Показать все опросы
Other


Курсы валют


Курсы наличного обмена валют в Украине

Внешний вид


Кримська автономія: символ демократії чи осередок сепаратизму?
Кримська автономія: символ демократії чи осередок сепаратизму?


Як відзначають оглядачі, Крим досі так і не став повноцінною автономією й має безліч проблем, як політичних, так і економічних.
Кримська влада хоче домагатися від Києва розширення повноважень автономії, водночас, праві партії, зокрема, "Свобода" говорять про доцільність повернути Криму статус області.

Автономія чи область?

Суперечки про статус Криму точаться усі 22 роки. Нинішня кримська влада каже, що хоче розширити права автономії, зокрема надати своєму парламентові право законодавчої ініціативи у Верховній Раді.

Для цього кримські парламентарі та експерти готують відповідні пропозиції до Конституційної асамблеї при президенті.

"Закони, що ухвалюються Верховною Радою, не завжди враховують існування автономії. Крім того, виникають певні незручності з тими центральними органами влади, представництва яких є у Криму і які припускаються паралелізму у своїх діях з органами влади автономії. Ми все це пропонуємо змінити", - сказав ВВС Україна заступник голови парламенту Криму Григорій Іоффе.

За його словами, президент Віктор Янукович розуміє необхідність цих змін, а тому проблем з їх впровадженням бути не повинно.

Попри це, пан Іоффе назвав "серйозною загрозою" заклики націоналістичної української партії "Свобода" ліквідувати автономний статус півострова, оскільки такі заяви лунають вже на парламентському рівні.

Керівник кримського відділення "Свободи", депутат Верховної Ради Едуард Леонов у коментарі ВВС Україна сказав, що його партія "хоче підвищити статус Криму до повноцінної області".

"Корумповані чиновники проїдають дотаційний кримський бюджет, прикриваючись гаслами про "розширення, поглиблення, покращення". Олігархічна сім'я розграбовує унікальні кримські ресурси, а "автономією" вони намагаються відгородитися від українського законодавства, - вважає депутат. – В межах повноцінної області легше і безболісніше реалізувати і права малих етнічних громад, і соціальні потреби всіх кримчан. Від ліквідації автономії постраждають лише корумповані чиновники – важко їм буде без зарплат, мерседесів і кабінетів з секретарками".

Пан Леонов каже, що "Свобода" домагатиметься проведення загальноукраїнського референдуму про статус Криму.

Однак влада автономії поки впевнена – намагання "Свободи" не матимуть результатів. Про це, зокрема, заявив кримський депутат від Партії регіонів Єфим Фікс.

"Якщо у людей немає жодної цілі, розуміння завдань, які вони мають вирішувати, то вони хапаються за першу-ліпшу ідею, яка прийде у голову, наперед розуміючи, що нічого з цього не вийде, бо автономія була створена референдумом і ніхто не в праві відміняти волю народу",- сказав він в інтерв’ю державній "Кримській інформаційній агенції".

Президент Янукович у привітанні з нагоди Дня Автономної Республіки Крим сказав, що "референдум 20 січня 1991 року, що відновив статус автономії, став знаковою подією в історії Криму, взірцем демократії та справжнього прояву волі народу".

Кримські татари і автономія

Утім, багато експертів кажуть, що для Криму важливий не так статус, як розв'язання болючих для місцевих громад проблем, і передусім, земельних і міжнаціональних, які прямо пов'язані із облаштуванням кримських татар, багато з яких після повернення з депортації живуть на межі бідності.

Днями колишній прем'єр-міністр автономії, а тепер депутат Верховної Ради від УДАРу Сергій Куніцин заявив, що на початку 90-х через те, що мало хто звертав увагу на потреби цього народу, мало не спалахнула громадянська війна.

"Тоді ми стояли, фактично, на межі громадянської війни. Тим більше, що у Чечні війна тривала, і це впливало на кримських татар. Ми великими зусиллями уникли конфлікту", - сказав він в інтерв’ю "Економічній правді".

Зараз ситуація не така гаряча, але також складна: часто виникають сутички на національному чи релігійному ґрунті, а кримські татари, які прагнуть відновлення своєї національної автономії у складі України, заявляють, що влада в останні роки зовсім відвернулася від вирішення їхніх проблем.

"Я не знаю у світі іншої держави, де так наочно виявляється дискримінація корінного народу, як в Україні", - сказав ВВС Україна голова кримськотатарського меджлісу, депутат парламенту фракції "Батьківщина" Мустафа Джемілєв. Для прикладу він навів державний бюджет-2013, в якому закладено менше 11 мільйонів гривень на програми репатріантів за мінімальної потреби у вісім разів більше.

Залишається гострою і земельна проблема.

Сергій Куніцин, незважаючи на скептичне ставлення більшості кримських політиків до можливого створення кримськотатарської автономії, вважає, що років через 50 кримські татари "можуть стати більшістю" в регіоні, і тоді це питання може серйозно постати перед Україною.

"Кримські татари еволюційним шляхом прагнуть до автономії", - сказав він.

Втім, представники влади Криму кажуть, що роблять для кримських татар дуже багато.

"Земельна проблема у нас не має національного забарвлення і вона буде вирішена, як тільки з неї буде зняте політичне та етнічне нашарування. А темпи фінансування програм допомоги репатріантам не такі, як хотілося б, через об’єктивні економічні причини, через кризу", - сказав ВВС Україна віце-спікер кримського парламенту, член Партії регіонів Григорій Іоффе.

Ще однією стороною, яка часто провокувала міжнаціональні сутички, були проросійські активісти, що прагнули об’єднання з Росією. Однак їхній вплив за останні роки практично зійшов нанівець. З цим погоджується й пан Іоффе: "На жаль, це було у сучасній історії Криму, але це вже історія. Якщо зараз і є такі політики, то вони - на марґінесі".

На його думку, міжнаціональна ситуація у Криму загалом стабільна.

Економічна (не)залежність

Незважаючи на те, що за даними кримського уряду автономія восени минулого року стала лідером по Україні із залучення капітальних інвестицій (надійшло понад 15 млрд. грн.), а показник залучення прямих іноземних інвестицій виріс на 15% до 1,4 млрд. доларів, економіка Криму все ще лишається дотаційною.

Ситуація з інвестуванням також може незабаром змінитися в гірший бік – у грудні авторитетна служба кредитних рейтингів Standard & Poor’s змінила прогноз рейтингів для Криму зі "стабільного" на "негативний". Однак довгостроковий рейтинг був підтверджений на рівні "В".

Григорій Іоффе вважає, що економічні проблеми Криму можна вирішити лише, реально розширивши права автономії.

"Я впевнений, що у перспективі Крим буде здатен себе забезпечити за рахунок того, що всі повноваження, які сьогодні закріплені у Конституції автономії, виконуватимуться. На жаль, сьогодні діє так звана поправка Зайця (депутат I-VI скликання ВРУ Іван Заєць. – ВВС Україна), яка робить з нашої Конституції не спеціальний, а другорядний закон. Це не дає можливості Криму стати самодостатнім регіоном", - сказав віце-спікер.

Севастополь: "місто-конфлікт"

Севастополь, що є невід’ємною частиною Криму, насправді впродовж 20 років живе окремим від автономії життям. В першу чергу це обумовлено особливим статусом міста, що є - і як мінімум до 2042 року залишатиметься – головною базою російського Чорноморського флоту.

Якщо за часів СРСР закрите місто-фортеця безперервно підживлювалось нескінченими ресурсами мілітаризованого радянського велетня, то з розподілом Чорноморського флоту, коли Москва перейшла на оренду флотських земель міста, Севастополь розраховує виключно на український бюджет, з якого саме на розвиток міста в останні роки вдається спрямовувати не більше 12-14 відсотків.

За офіційними даними мінекономіки України, за 9 місяців 2012 року Севастополь - 27-й серед 27 регіонів країни по економічному розвитку та 21-й по інвестиційній діяльності. У Севастополі зафіксовано скорочення обсягу промислового виробництва. У занепаді перебувають морегосподарський та сільгосподарський комплекси. А ще офіційна статистика фіксує погіршення криміногенної ситуації у місті.

Місцеві аналітики сходяться на тому, що поточний стан справ у місті є результатом багаторічного конфлікту, яка повністю охопила як політичне життя міста, так і його соціально-економічне буття. Йдеться про тривалі та масштабні махінації у сфері земельного законодавства, про різноманітні політичні демарші міськради на адресу парламенту країни, про вкрай повільний розвиток туризму, про численні екологічні скандали та, як наслідок, незадовільну екологічну ситуацію в акваторії міста-бази.

Міську картину доповнюють регулярні російсько-українські суперечки навколо діяльності Чорноморського флоту, включаючи акції протесту жителів міста біля його штабу та багаторічну тяганину із інвентаризацією орендованих Росією земель, а також гучні та, як правило, провокативні політичні акції проросійських організацій.

Місто поки що залишається непривабливим для потенційних інвесторів. Як результат, місто дуже важко заробляє собі на життя, щороку видираючи державні дотації, частка яких, за даними голови міста Володимира Яцуби, у 2012 році становила понад 40% від бюджетного фінансування Севастополя.

"До міста продовжують ставитись як до військової бази. З одного боку, збереження флотських традицій зігріває душу. Але з іншого боку, такий імідж гальмує економіку міста. Думаю, повернути у місто потужний радянський ВПК у найближчі 50 років не вдасться. Але ми хочемо таки підняти місто економічно, щоб не ходити з протягнутою рукою", - сказав Володимир Яцуба в інтерв’ю на місцевому телебаченні.

І дійсно, влада Севастополя прагне змінити соціально-економічну ситуацію: у місті повністю замінено парк карет швидкої допомоги, розпочато масштабну заміну радянських тролейбусів на сучасні, побудовано та відкрито новий корпус головної міської лікарні, будуються дороги, залізничний міст, готується ремонт морських пасажирських причалів та головної котельної міста. Однак старі проблему забезпечують Севастополю сталий імідж "міста-конфлікту".

My Webpage

-->


Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут видеть и оставлять комментарии к данной публикации.

Вверх