,


Наш опрос
Какие эмоции вызывает у вас отдых Президента Украины на Мальдивах?
Никаких. А должны?
Восхищение
Негодование
Зависть
Недоумение
Уважение
Смех
Обиду за державу
Злорадство
Мальдивы это где?


Показать все опросы
Other


Курсы валют


Курсы наличного обмена валют в Украине

Внешний вид


ЕТА: прощавай, зброє?
  • 5 ноября 2010 |
  • 23:11 |
  • mahalas |
  • Просмотров: 33444
  • |
  • Комментарии: 0
  • |
0
До 50-ї річниці з дня свого народження ЕТА, - терористична організація, що бореться за незалежність Країни Басків, - зробила іспанцям сюрприз. Сепаратисти заявили про одностороннє припинення бойових дій.

Відео з заявою з'явилося на каналі британської служби ВВС 4-го вересня. Невідомий призначив зустріч співробітникові агентства, під час якої передав запис. На відео показаний монолог трьох чоловік в масках, які називають себе керівництвом ЕТА. Спочатку вони, захлинаючись, поливають брудом всю іспанську політичну еліту і прославляють ЕТА, яка за їх словами "протягом 50 років об’єднує заради боротьби проти насильства держави і стратегії знищення". Після тривалої прелюдії, нарешті, озвучується ключова фраза: організація сепаратистів відмовляється від проведення терактів на кілька місяців. До того ж Мадриду був запропонований діалог, і навіть сценарій примирення, основою якого має стати, за словами терористів "демократичний процес".
"Необхідний демократичний процес, який дав би слово народу. Тільки тоді, коли нації дадуть права і гарантії, з'явиться можливість вирішення конфлікту ", - відзначив один з людей на плівці.

Ролик, який негайно з'явився на You Tube, побив на Піренеях рекорди за кількістю переглядів. Його активно коментують та аналізують усі кому не лінь. До розшифровки підключилися навіть психологи, здатні нібито за тембрами і відтінками голосів визначати емоційний стан людини. Проштудіювавши запис, вони встановили, що терористи страждають фрустрацією.

Головні питання, якими переймаються аналітики наступні:
По-перше, що примусило терористів зробити заяву?
По-друге, як варто уряду соціалістів Хосе Луїса Сапатеро реагувати на ініціативи терористів?
По-третє, як заява ЕТА відіб'ється на внутрішньополітичній ситуації в Країні Басків?

З 50-их активісти руху Izquierda Abertzale (ліві патріоти) борються з Мадридом за незалежність. Встановлення демократії в 1975-му році не розрядило ситуацію. У 2003-му центр, плюнувши на всі норми пристойності, почав банально закручувати гайки. Відповідно до прийнятого в 2003-му році Закону про партії партія Batasuna була заборонена за контакти з ЕТА. Її лідерам заборонені публічні виступи. Забороні підлягають будь-які виборчі ініціативи, учасниками яких є колишні активісти Batasuna.

Однак треба визнати, що політика заборон не зломила духу лівих патріотів.
Доречно зазначити, що заяви про припинення бойових операцій ЕТА робила за півстоліття свого існування цілих вісім разів. Вперше ЕТА взяла паузу в боротьбі і запропонувала уряду Іспанії сісти за стіл переговорів у січні 1988-го. Останній раз терористи пішли на мирову в 2006-му. Причому мова йшла навіть про "перманентне перемир'я", яке закінчилося терактом в мадридському аеропорту Barajas, що забрав життя двох чоловік.

Проте цього разу до декларацій бойовиків ставляться більш уважно. Заява від 5-го вересня розглядають у контексті недавніх спільних іспано-французьких контр-терористичних операцій. Їх результатом став арешт 32 активістів угрупування, включаючи шість керівників. Також, як рапортує іспанське МВС, була зруйнована мережа баз і складів терористів у Франції, створена тут ще за часів Франко. Ходять плітки, що новою базою ЕТА може стати Венесуела.
На думку офіційного Мадрида, націоналістичному підпіллю завдано серйозного удару. Інакше як пояснити той факт, що за останній рік ЕТА не організувала жодної вилазки.
В урядових колах заяву ЕТА тлумачать, як спробу відстрочити кінець, виторгувати перепочинок. А оскільки ворог агонізує, доречніше продовжити тактику «мочити в сортирах» до повної перемоги. Прем'єр: «Просто складіть зброю раз і назавжди... Іншого шляху не існує».

Варто визнати, що така позиція розділяється більшою частиною іспанського суспільства. Автор передової статті в лівому ліберальному щоденнику El Pais задається питанням: "Чому вони (бойовики ЕТА) зупинилися зараз? Очевидно, тому що розуміють: закінчується пальне і краще імітувати поведінку за схемою, мовляв, ми самі призупинили машину, ніж вона сама рано чи пізно зупиниться".

Зовсім іншу точку зору відстоюють баскські націоналісти. Вони не вважають, що ЕТА пішла на мирову через кілька арештів її лідерів. Дійсно, лідерів ЕТА і раніше заарештовували. Кожен новий міністр внутрішніх справ Іспанії чергово рапортував про розгром організації. Однак ЕТА, як ні в чому не бувало, продовжувала боротьбу. Тому націоналісти пропонують свою версію останніх подій: терористи нібито самі зрозуміли безперспективність військової стратегії.

Такий підхід, здається більш близьким до істини. Головним чинником, який змусив скласти зброю, скоріше за все, стала не миролюбність екстремістів, а тиск з боку активістів Izquierda Abertzale. Заборона партії Batasuna все-таки в деякій мірі підкосила позиції лівих націоналістів. Їхній електорат поступово починає голосувати за інші партії, що намагаються зайняти нішу партії Batasuna. Найбільш успішний проект в цій галузі - партія Aralar.

Якщо вірити пресі, керівництво колишньої Batasuna бажає виставити свій список кандидатів на комунальних виборах, призначених на наступний травень. Але для цього потрібна реєстрація партійного списку. До речі, коли Batasuna діяла легально, націоналісти стабільно збирали на місцях до 10 відсотків голосів. Є інформація про те, що актив Izquierda Abertzale поставив керівникам ЕТА свого роду ультиматум, вимагаючи припинення військових акцій. Їх підтримали 700 націоналістів, які зараз сидять в іспанських в'язницях.

Непрямим аргументом на користь того, щоб скласти зброю, є процеси в Каталонії. Каталонці ніколи не мали такого сильного збройного руху за незалежність як баски. Однак теперішній cтатус Каталонії дає Барселоні більше прав у рамках іспанської держави, ніж Віторії (столиця баскської автономії).

Мадрид в свою чергу не хоче врегулювання. Зовсім навпаки. Вперше в історії демократичної Іспанії заборонена публічна маніфестація соціал-демократичної партії EH, яка завжди критикувала діяльність ЕТА. Влада стверджує, що тепер масові політичні заходи неминуче приведуть до безладів. Регіоном прокотилася хвиля арештів активістів молодіжної неформальної організації EKIN. Уряд Іспанії також ігнорує ініціативу групи депутатів Європарламенту, готових виступити посередниками в переговорному процесі між Мадридом та ЕТА.

У тому, що Мадрид робить ставку на силовий сценарій, є своя логіка. Нормалізація в кінцевому підсумку неможливо без делегітимації дій терористів. А це зробити незрозуміло як, якщо і далі ігнорувати підсумки референдуму 1977-го року, результати якого іспанці взяли за проект конституції (її текст, в тому числі визначав політичні права малих народів Іспанії)… Більшість басків тоді проголосувала проти проекту Основного закону. Це і дає націоналістам юридичне право опору.

Виходить, що Мадриду треба якось узаконити присутність Країни Басків в складі іспанської держави і таким чином остаточно перегорнути цю сторінку історії. Найбільш логічний вихід із ситуації - референдум або прийнятий за участю лівих патріотів новий Статут Баскської автономії. Але на це Мадрид точно не піде.

Источник: [leech=http://ukrconsensus.org.ua]Український консенсус[/leechl]

-->


Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут видеть и оставлять комментарии к данной публикации.

Вверх