,


Наш опрос
Какие эмоции вызывает у вас отдых Президента Украины на Мальдивах?
Никаких. А должны?
Восхищение
Негодование
Зависть
Недоумение
Уважение
Смех
Обиду за державу
Злорадство
Мальдивы это где?


Показать все опросы
Other


Курсы валют


Курсы наличного обмена валют в Украине

Внешний вид


Украинцы. Андрей Бачинский
  • 24 сентября 2010 |
  • 15:09 |
  • bayard |
  • Просмотров: 29410
  • |
  • Комментарии: 7
  • |
0
Андрій Федорович Бачинський (*14 листопада 1732, с. Бенятино, нині Словаччина — †19 грудня 1809, Ужгород) — церковний греко-католицький діяч, публіцист, просвітитель. Мукачівський єпископ у 1772—1809 роках.

Навчався в Ужгородській гімназії. Теологію та філософію вивчав у Трнаві (Словакія) і у 1758 році став доктором філософії.

З 1758 – помічник пароха, з 1760 – парох м. Дорог (нині Угорщина) і архідиякон. 1771 делегований з клопотанням до імператриці Марії Терезії, домігся звільнення з-під юрисдикції латинських єпископів у Егері (нині Угорщина) і утвердження Мукачівської єпархії. Від 1771 – канонік, з 1772 – єпископ Мукачівський. Був одним з ініціаторів заснування «Барбареуму», «Studium Ruthenum». 1774 і 1779 домагався відкриття митрополії для греко-католиків. 1779 – один із кандидатів на Львівське єпископство, 1808 – на Галицьку митрополію. 1777 переніс резиденцію єпархії з Мукачевого до Ужгорода, де заснував духовну семінарію з викладанням у ній спочатку українською народною (з домішкою церковнослов'янської) та румунською мовами, згодом латинською, а також велику бібліотекуку (9 тис. т.). Доклав чимало зусиль до остаточного утвердження унії (див. Берестейська церковна унія 1596) в Закарпатті. В посланнях до духовенства закликав засновувати народні (парафіяльні) школи, навчати дітей рідною мовою. Опікувався друкуванням книг, видав катехізис, Біблію (1804), сприяв публікації істор. праць I. Пастелія, I. Базиловича. Його культурно-освітня діяльність заклала основи для формування національної свідомості й національного відродження українців Закарпаття.

З 1772 по 1809 рік був єпископом Мукачівської греко-католицької єпархії. Будучи єпископом, виступав як церковний діяч і просвітитель, організатор шкільної системи в краї. 1775 року переносить до Ужгорода єпархіальний осідок. Тут він створив велику для свого часу бібліотеку. 1778 року дворічну духовну школу, яка діяла в Мукачеві, реформував у семінарію і переніс її в стіни Ужгородського замку. Єпископ Бачинський допомагав у формації вчителів для шкіл, також заснував головну королівську гімназію.

Ввів у семінарії викладання руською мовою та зробив її діловою мовою єпископської канцелярії. Ввів у семінарії викладання руською мовою, зробив її діловою мовою єпископської канцелярії. Видав 5-ти томную церковнослов'янську біблію, сприяв публікації робіт з історії краю И.Пастелия, И.Базиловича активно втручався у взаємини між поміщиками і селянами на стороні останніх.

2009 рік на Закарпатті оголошено роком Андрія Бачинського.

-->


Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут видеть и оставлять комментарии к данной публикации.

Вверх