,


Наш опрос
Какие эмоции вызывает у вас отдых Президента Украины на Мальдивах?
Никаких. А должны?
Восхищение
Негодование
Зависть
Недоумение
Уважение
Смех
Обиду за державу
Злорадство
Мальдивы это где?


Показать все опросы
Other


Курсы валют


Курсы наличного обмена валют в Украине

Внешний вид


”Краще бути мертвим, ніж комуністом”
  • 3 июля 2010 |
  • 11:07 |
  • Batman |
  • Просмотров: 66370
  • |
  • Комментарии: 22
  • |
0
”Краще бути мертвим, ніж комуністом”

Румунські шахтарі 1990-го розігнали маніфестацію студентів

Комуністичного диктатора Румунії Ніколає Чаушеску з дружиною розстріляли 25 грудня 1989 року — на Різдво. Православні румуни святкують його за григоріанським календарем — новим стилем.


До влади в країні прийшли помірковані партійні функціонери на чолі з Йоном Ілієску. Його називали румунським Горбачовим. Учорашні комуністи створили власну партію — Фронт національного порятунку. І висунули своїх кандидатів на вибори, призначені на 20 травня 1990 року. Опонентів — націонал-лібералів, партії правоконсервативного, часто монархічного спрямування, — називали фашистами, королівськими посіпаками тощо.

22 квітня 1990-го на пл. Університетській у Бухаресті румунські інтелектуали та студенти розпочали безстрокову акцію протесту проти зради революції. Основна вимога — люстрація та відкликання колишніх комуністів із виборчих перегонів. Університетську площу проголосили ”зоною, вільною від неокомунізму” та ”нульовим кілометром румунської демократії”. Йона Ілієску називали горбачовістом і неокомуністом. Перед маніфестантами виступали інтелектуали, літератори, політики демократичних партій. Протестанти звели барикади, поставили намети. Кількість маніфестантів сягнула 30 тис.
”Краще бути мертвим, ніж комуністом”

Підбурені шахтарі з провінції прямують із палицями до Університетської площі в Бухаресті, де манісфестують студенти, 14 червня 1990 року
(фото з сайта www.romanimea.com)


Ілієску називав їх фашистами та неробами. А ”тверезо мисляче населення” закликав не допустити поширення їхніх ідей у країні. Інакше, мовляв, запанує хаос та анархія. У відповідь студенти охрестили свій рух ґоланіадою (від румунського golan — нероба). Склали гімн нероб:

Уже краще волоцюга, ніж зрадник,

Уже краще нероба, ніж диктатор,

Уже краще хуліган, ніж активіст,

Уже краще мертвий, ніж комуніст!

— Я теж нероба, — надіслав із Франції телеграму Ежен Йонеско — найвідоміший драматург ХХ ст., румун за походженням.

На виборах 20 травня Йон Ілієску виграв із величезним відривом. Влада налякала людей ”поверненням капіталістів і поміщиків”. Та насамперед — полюванням на колишніх членів партії та служб безпеки в разі приходу до влади їхніх опонентів. Залякування подіяли: кожен третій румун за Чаушеску був або членом компартії, або ж співпрацював зі спецслужбами.

Студенти продовжували протест. Армію та поліцію влада не хотіла використовувати: бухарестські відділи були часто налаштовані продемократично. Та й Ілієску намагався зберегти обличчя ”першого демократичного президента” перед Заходом. Вирішили покликати шахтарів із бідної південної провінції Румунії. Вони мали ”встановити порядок” у столиці.
”Краще бути мертвим, ніж комуністом”

Шахтарі б’ють студентів-опозиціонерів
(фото з сайта www.presaonline.com)


14 червня 1990 року о четвертій ранку шахтарі прибули до Бухареста. Перед ними виступив президент Ілієску та закликав проявити ”робітничу солідарність” та прибрати ”нероб і фашистів” з Університетської площі.


Шахтарі прорвалися туди. Студентів і професорів побили, захопили університетські факультети та телебачення. Знищено офіси опозиційних партій. По обіді, коли маніфестанти розсіялися по місту, шахтарі й поліція виловлювали їх поодинці та били або заарештовували. За офіційними даними, поранено 746 осіб, убито шестеро. Революціонери називають цифру в понад 100 убитих і зниклих безвісти. 15 червня президент Ілієску подякував шахтарям за ”громадянську позицію” й доручив урядові організовано відвезти їх додому.

Ґоланіада закінчилася кривавою мінеріадою (від румунського miner — шахтар). 1996 року президентом країни став лідер опозиції Еміль Константінеску. Проте вже 2000 року до влади повернувся той-таки Йон Ілієску. А через чотири роки на президентських виборах переміг Траян Басеску, який не є ані колишнім комуністом, ані націонал-лібералом. Румунія вступила до НАТО та Європейського Союзу. Люстрацію в країні так і не провели.
”Краще бути мертвим, ніж комуністом”

(фото з сайта www.presaonline.com)


Ігор ЛУБ’ЯНОВ
gazeta

-->


Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут видеть и оставлять комментарии к данной публикации.

Вверх