,


Наш опрос
Какие эмоции вызывает у вас отдых Президента Украины на Мальдивах?
Никаких. А должны?
Восхищение
Негодование
Зависть
Недоумение
Уважение
Смех
Обиду за державу
Злорадство
Мальдивы это где?


Показать все опросы
Other


Курсы валют


Курсы наличного обмена валют в Украине

Внешний вид


Україна та Газпром шукають альтернатив.
Україна та Газпром шукають альтернатив.


За листопад-грудень 2012 року Україна отримала від німецької RWE 56 мільйонів кубометрів газу - таким є перший підсумок намагань Києва знайти альтернативні шляхи отримання газу.

"Цей "перший контакт" у рамках угоди, що закінчився наприкінці 2012 року, дозволив нам поставити обсяг до 56 мільйонів кубометрів", - йдеться у повідомленні компанії.

Це зовсім небагато у порівнянні із тим, скільки російського газу імпортує Україна. Крім того, газ, що надійшов до України із Німеччини, цілком може бути російським за походженням. Проте "перший контакт" показав, що технічні можливості для такого шляху отримання газу є.

Київ також планує опанувати ще два маршрути отримання газу із Європи, про що заявив міністр енергетики Едуард Ставицький, який, утім, не став розголошувати подробиці переговорів.

"Поки що ми отримуємо [газ] тільки через Польщу. Ми опрацьовуємо ще два маршрути. Вони будуть відомі найближчим часом", - заявив міністр.
Експерти припускають, що ці маршрути можуть проходити через Словаччину та Румунію або Угорщину.

Скільки газу можна взяти із Європи

Загалом, за словами українських урядовців, у 2013 році Україна планує отримати з Європи до 5 мільярдів кубів газу, тоді як імпорт із Росії має скоротитися до 20 мільярдів кубів (порівняно із близько 33 мільярдами кубів у 2012 році).

Експерт з питань енергетики Володимир Саприкін каже, що у 2013 році Україні навряд чи вдасться настільки швидко наростити реверсні поставки газу.

"На жаль, наскільки я розумію, поки що якихось конкретних домовленостей з приводу цих 5 мільярдів кубів немає. Заяви керівників ПЕК свідчать про те, що переговори відбуваються, але результатів цих переговорів поки що немає, і, мені здається, Україна і цього року отримає якісь незначні обсяги від компанії RWE, що не вплине значним чином на газовий баланс України", - каже Володимир Саприкін.

Водночас інший енергетичний експерт Валентин Землянський твердить, що Україна цілком може збільшити імпорт газу із Європи до 5 мільярдів кубометрів - зрештою, суто технічно ці обсяги можна довести навіть до 10 мільярдів кубів. Проте це відбудеться лише тоді, коли ці закупки будуть дійсно вигідними.

"Якщо економічна кон'юнктура сприятиме, і, наприклад, влітку ціни будуть на 100-150 доларів нижчими від російських, безумовно, цей контракт буде цікавий, і його можна буде виконувати у тих обсягах, які там передбачені. Якщо ж кон'юнктура буде несприятливою, то Україна не зобов'язана викуповувати ці обсяги, бо цей контракт не передбачає принципу "бери або плати".

Отже імпорт 5 мільярдів кубів газу із Європи є реальним, але це залежить від того, як працюватиме спотовий ринок у Європі", - вважає Валентин Землянський.

Україна втрачає. Але Росія ще більше?

Тоді як Україна скорочує імпорт російського газу, Росія скорочує транспортування своїх енергоносіїв територією України. За попередніми даними, за 2012 рік транзит російського палива українськими газопроводами скоротився до майже 85 мільярдів кубометрів, що на понад 19% менше за обсяги 2011 року.

Утім, як кажуть в Укртрансгазі, дочірній компанії НАК "Нафтогаз", незважаючи на значне скорочення транзиту у 2012 році, українські трубопроводи мають принести державі на 3% більше доходів, ніж у 2011. Як пояснив голова правління компанії Сергій Винокуров, цього вдалося досягти завдяки економії так званого "технологічного газу", за допомогою якого транспортується основний, призначений для Європи.

Різке скорочення обсягів транзиту російського газу територією України пояснюється не тільки переорієнтацією транзиту із українського маршруту на білоруський чи транспортуванням російського газу через Північний потік, але й загальним скороченням попиту на газ у Європі, а особливо, на дорогий російський.

Валентин Землянський навіть звертає увагу на те, що обсяги скорочення транзиту і загальні обсяги скорочення поставок російського газу до Європи співпадають, а відтак, те, що українськими газогонами транспортується менше російського газу, пояснюється виключно падінням попиту на російське паливо у Європі.

Низка європейських компаній вже виграли суди у Газпрому чи домоглися перегляду цін на його газ поза судом. Французька GDF Suez, австрійська Econgas, німецькі Wingas та WIEH подали позови проти Газпрому у січні 2013. Як заявив заступник генерального директора Газпромекспорту Сергій Челпанов, "зараз досить важко сказати, до чого це може привести". Водночас він назвав позови європейських партнерів Газпрому "нормальною поведінкою покупців в нестабільних умовах ринку".

Аби не втратити платоспроможних клієнтів, Газпром змушений знижувати ціни, а також іти на поступки у виконанні умови "бери або плати", прописаній у більшості контрактів, і погоджуватися на скорочення обсягів поставок. З іншого боку, російський газовий велетень зіткнувся із подорожчанням транспортування газу. У січні-вересні 2012 року транспортні видатки компанії зросли на 20% (тоді як транзит через Україну подорожчав лише на 5%).

Тарифи на прокачування газу Північним потоком не розкриваються, але оглядачі припускають, що вони є доволі високими, адже і досі газопровід заповнений лише на третину. У Газпромі ситуацію не коментують, проте непрямі свідчення вказують на те, що вона є не дуже обнадійлива, - компанія вже знизила свою прогнозовану ціну на газ для Європи із 415 доларів за тисячу кубів до 370.

Санкції через арбітраж

Поки європейські компанії, декотрі з яких є багаторічними партнерами Газпрому на європейському ринку, виграють суди та змушують російського енергетичного гіганта знижувати ціни і скорочувати обсяги поставок, Україна і надалі веде газові переговори через Кремль та у декларативному порядку зменшує обсяги імпорту. Якщо за контрактом Клацнути у 2012 році Україна мала викупити не менше 41,6 мільярдів кубів російського газу, то по факту імпорт російського газу до України склав менше 33 мільярдів кубів. Наступного року Київ хоче імпортувати лише 20 мільярдів кубометрів російського газу.

Утім, експерти не очікують, що Газпром вдасться до стягування штрафів за невикуплений Україною газ.

Володимир Саприкін каже, що спроба оштрафувати Україну може обернутися для Газпрому зустрічним позовом, хоча поки що Київ всіляко уникав судового оскарження газових контрактів, укладених у січні 2009 року.

"Застосування санкцій (проти України - ред.) можливе лише разом із зверненням російської сторони до міжнародного комерційного арбітражу у Стокгольмі. Але і українська сторона має підстави для звернення до цієї інстанції, і перегляду контрактів і щодо ціни, і щодо умов транзиту. Поки що жодна сторона не звертається до арбітражу, і, очевидно, дотримуватимуться цього статусу-кво і надалі", - вважає Володимир Саприкін.

Крім того, як зауважує Валентин Землянський, розглянуті у європейських судових інстанціях позови проти Газпрому вже довели слабкість його позицій.

"Газпром зараз дуже незадоволений рішенням віденського арбітражу за позовом тієї ж німецької RWE, згідно із яким вимога "бери або плати" має стосуватися не окремої компанії, а країни в цілому. В Україні російський газ імпортує не тільки Нафтогаз, але й Group DF Дмитра Фірташа. Четвертий рік поспіль жодних змін у ціні російського газу для України не відбувається. Саме тому навіть при кризовому розвитку ситуації, коли дійде до арбітражу, Україна має досить серйозні аргументи проти принципу "бери або плати", за яким вона зобов'язана викуповувати певні обсяги російського газу", - каже експерт.

My Webpage

-->


Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут видеть и оставлять комментарии к данной публикации.

Вверх