,


Наш опрос
Какие эмоции вызывает у вас отдых Президента Украины на Мальдивах?
Никаких. А должны?
Восхищение
Негодование
Зависть
Недоумение
Уважение
Смех
Обиду за державу
Злорадство
Мальдивы это где?


Показать все опросы
Other


Курсы валют


Курсы наличного обмена валют в Украине

Внешний вид


Проблеми з бюджетом та зарплатами стали явними під кінець року
Проблеми з бюджетом та зарплатами стали явними під кінець року


Через місяць після парламентських виборів влада почала визнавати проблеми в економіці, про які від початку року попереджали незалежні експерти.

Прем'єр-міністр Микола Азаров заявив, що за підсумками року українська економіка може мати Клацнути нульове зростання. Міністр економіки Петро Порошенко твердить, що цього року план із надходження бюджетних доходів не буде виконано. А міністерство фінансів повідомляє, що дефіцит державного бюджету зріс у 2,6 рази і перевищив 30 мільярдів гривень.

"Ми орієнтувалися на економічне зростання приблизно у 3,5%. Добре, якщо матимемо "плюс" по завершенні року", - заявив Микола Азаров на форумі роботодавців України 27 листопада.

Прем'єр пов'язує таке різке погіршення економічних показників передусім із погіршенням світової кон'юнктури та падінням попиту на український експорт. Крім того, пан Азаров вказав і на те, що цьогорічний врожай зернових є на 10 мільйонів тонн меншим за врожай 2011 року.

За даними Державної служби статистики у третьому кварталі цього року ВВП України скоротився на 1,3% у порівнянні із відповідним періодом минулого року, тоді як у першому кварталі зростання склало 2%, а у другому - 3%.

Доходи та видатки бюджету поточного року розраховані на прогнозі зростання ВВП у 3,9%.

Зараз згідно із так званим консенсус-прогнозом, який міністерство економіки розраховує на основі оцінок 15 державних та неурядових організацій, зростання ВВП за підсумками 2012 року не має перевищити 1%, а наступного року - 2,9%, хоча ще влітку на 2013 рік українській економіці прогнозували 3,5% зростання.

Як перевести ВВП у хліб із маслом

Те, що реальні економічні показники є набагато гіршим, аніж заплановані у бюджеті, відбивається майже на кожному українцеві, особливо це стосується працівників бюджетної сфери або ж тих, хто отримує соціальні виплати із бюджету.

Через скорочення ВВП та виробництва підприємства платять менше податків до бюджету, а також скорочують працівників, які теж платять менше податків. Звідси і недоотримання доходів, і недофінансування видатків - каже директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин:

"За нашими оцінками, вже у 2012 році ми матимемо показник зростання ВВП на рівні 0%, і ми не бачимо причин, чому у 2013 році щось має змінитися на краще. Якщо перевести ВВП із відсотків у номінальний вираз, ми зрозуміємо, що менший ВВП - це менші надходження до бюджету. А це, у свою чергу, означає, що фінансування державних видатків буде меншим. Якщо ВВП недобирає 100 мільярдів гривень, бюджет недобирає приблизно 30 мільярдів. Про які тоді соціальні програми, чи, тим більше, капітальні інвестиції ми можемо говорити?" - прогнозував експерт ще півтора місяці тому.

Проте до виборів представники влади, зокрема, і прем'єр-міністр наполягали, що мають достатньо важелів, аби не допустити скорочення економіки та доходів бюджету.

Тепер прем'єр-міністр Микола Азаров дає доручення своїм підлеглим розібратися із повідомленнями про затримки із виплатою зарплат бюджетникам, а міністр економіки Петро Порошенко прямо визнає, що план із доходів бюджету цього року виконано не буде. Водночас урядовець наголосив, що усі захищені статті бюджету (пенсії, зарплати бюджетниками та соціальні виплати) будуть виконані.

"На сьогодні вже можна напевне сказати, що план доходів бюджету на 2012 рік виконано не буде. Але я абсолютно упевнений, що сьогоднішніх бюджетних доходів достатньо для того, аби профінансувати усі захищені статті. Тобто, я не бачу загрози у 2012 році мати заборгованості за зарплатами, пенсіями, соціальними виплатами, але є ризик недофінансування частини капітальних витрат", - заявив міністр, і порадив за більш докладною інформацією звертатися до міністерства фінансів.

У міністерстві фінансів повідомили, що від січня до жовтня цього року дефіцит державного бюджету зріс у 2,6 рази порівняно із відповідним періодом минулого року. Нині дефіцит складає 33,2 мільярди гривень. При цьому понад 8 мільярдів у цьому дефіциті додалося лише за жовтень, коли, згідно із даними Державної служби статистики, середня зарплата в Україні зросла до 3 110 гривень на місяць, а розмір невиплачених зарплат скоротився на 3,3%.

Бюджетні доходи скорочуються. Видатки також?

Офіційних даних про виплату зарплат у листопаді поки що немає, але інформація про те, що виплату зарплати затримують навіть для бюджетників - лікарів та вчителів, і у столиці теж - активно обговорюється у ЗМІ та на соціальних форумах.

Непрямим свідченням того, що проблема таки існує, є і доручення прем'єра розібратися із перерахуванням коштів із державного до місцевих бюджетів, і заява голови Київської міськадміністрації Олександра Попова про те, що "для нас сьогодні важливо погасити борги із зарплати перед тими фахівцями, які щоденно надають соціально важливі і життєво необхідні послуги: лікують хворих, рятують життя, навчають і виховують наших дітей".

Екс-міністр соціальної політики Павло Розенко вважає, що для вирішення цих проблем уряд намагатиметься відновити кредитування МВФ та скорочуватиме усі видатки, крім соціальних:

"Українська економіка не працює, як планувалося, значить, і очікуваного фінансового результату немає. Казна фактично порожня. ВВП фактично залишився на рівні минулого року, а витрати вже проіндексовані. Уряд, попри усі заяви, мабуть, піде на виконання всіх умов МВФ. Однак навіть у цьому випадку гроші зайдуть в країну не раніше лютого-березня 2013 року. А до цього моменту треба протриматися".

В оприлюдненій на сайті Асоціації міст України аналітичній доповіді сказано, що нині недофінансування бюджетних видатків пішло на мільйони.

"Необхідно звернути увагу на те, що якщо влітку блокувалися незначні суми, то сьогодні рахунок пішов вже пішов на мільйони. Тільки по даним міст, що доступні для аналізу, на сьогодні заблоковано майже 1 мільярд гривень місцевих бюджетів. Якщо екстраполювати ці показники на всю України, то можна говорити про те, що сьогодні держава безвідсотково кредитується в розмірі 3-4 мільярди гривень за рахунок місцевих бюджетів", - йдеться у звіті Асоціації.

Водночас там наголошують, що недофінансування стосується поки що незахищених статей, - "житлово-комунальне господарство, транспорт, утримання установ бюджетної сфери та соціальної інфраструктури, забезпечення дорожнього господарства та сфери благоустрою, капітальні видатки".
Несподіванка тільки для уряду?

Про те, що українська економіка не зростатиме такими темпами, як це декларує уряд, незалежні оглядачі та міжнародні експерти Клацнути попереджали ще від початку цього року, називаючи уповільнення економіки найбільшим ризиком 2012 року.

Суперечка Клацнути поновилася, коли у квітні уряд вирішив збільшити доходну та видаткову частини бюджету на виконання Клацнути соціальних ініціатив президента. Тоді уряд казав, що можливість збільшення бюджетних витрат з'явилася через те, що економіка зростає швидшими темпами, ніж очікувалося. Експерти попереджали, що збільшення витрат на соціальні програми - виплати компенсацій від втрачених в Ощадбанку СРСР вкладів, програма "Доступне житло", тощо - лише збільшить "дірку" у бюджеті, яку важко буде закрити за умов скорочення економіки та відсутності фінансування від МВФ.

Проте в інтерв'ю ВВС Україна у серпні цього року прем'єр-міністр Микола Азаров Клацнути розкритикував такі оцінки.

Від початку цього року незалежні експерти та оглядачі також попереджали, що концентрування уряду на утриманні економічної стабільності - незмінності курсу гривні, інфляції, може призвести до "грошового голоду" в економіці, що лише стимулюватиме її уповільнення.

Тепер і прем'єр говорить про потребу пом'якшення монетарної політики та "активізації грошового обігу" в країні, оцінюючи пов'язані із цим ризики, як "допустимі".

"Очевидно, що є способи підтримки стабільності нашого валютного курсу та одночасного нарощування обсягів кредитування економіки", - заявив Микола Азаров.

My Webpage

п.с. лохторат задоволений?

так, так -
це все папєрєднікі

-->


Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут видеть и оставлять комментарии к данной публикации.

Вверх