,


Наш опрос
Какие эмоции вызывает у вас отдых Президента Украины на Мальдивах?
Никаких. А должны?
Восхищение
Негодование
Зависть
Недоумение
Уважение
Смех
Обиду за державу
Злорадство
Мальдивы это где?


Показать все опросы
Other


Курсы валют


Курсы наличного обмена валют в Украине

Внешний вид


Уряд банкрутить Ощадбанк?
0
Ольга Василевська, для «Главреда». Источник.

Ощадбанк перебуває на піку популярності не з власної волі. Пікантності ситуації додає інформація від самих працівників апарату Ощадбанку про те, що платять вони компенсації вкладникам із власних коштів.

Нинішня влада робить усе можливе, щоб убити відразу двох зайців: роздати обіцяні гроші та взяти «під себе» цю державну структуру. Проте на Грушевського забули про те, що Ощадбанк все-таки установа фінансова, і за кожен свій крок відповідає і перед вкладниками, і перед засновником – тобто державною машиною.

Ось-ось перед колективом Ощадбанку з'явиться новий глава. Який він отримає банк? Напевно вельми проблемний. І тут є декілька аспектів.

По-перше, незабаром громадськість отримає результати комплексної перевірки Ощадбанку з боку Національного банку як регулятора. Результати її, як вже відомо, вельми невтішні й не на користь нинішнього керівника пана Гулея. Облишмо можливість останнього фінансувати передвиборну кампанію Партії регіонів. Урешті-решт, хто її, передвиборну кампанію, тільки не фінансував?.. Цікаво інше. Як виплати компенсацій вкладникам Ощадбанку СРСР вплинули на діяльність банку? Розлад і хитання панують у коридорах цієї установи в усіх філіях України. Уряд не вигадав адекватної схеми роздачі «хліба», натомість забезпечив видовища у вигляді кілометрових черг, непритомності та, на жаль, смертей не відходячи від каси. Хто після такої «радості» понесе свої гроші на депозит у цю державну махину?

По-друге, в кінці місяця розповзлися чутки про те, що Ощадбанк забезпечує виплату компенсацій вкладникам не з бюджетних, а з власних ресурсів, тобто за рахунок тих самих депозитів. Що цікаво, чутки почали поширювати зсередини, в самому Ощадбанку. Чи можливо це теоретично? Так. За двома схемами:

Перша – панові Гулею пообіцяли, що його не знімуть, якщо він матеріально допоможе уряду здійснити свої передвиборні обіцянки.

Друга – для того, щоб Ощадбанк видавав компенсації з власних коштів, його потрібно капіталізувати… з бюджету. Тоді гроші робитимуть гроші шляхом мультиплікування, і всім – уряду та Ощадбанку – від цього буде добре. Разом з тим експерти категорично заперечують можливість і бажання Ощадбанку використовувати для компенсацій власні кошти.

Джерела в Держказначействі уточнили, що 28 мільярдів, залишених попереднім урядом як Стабфонд, було вилучено і направлено на виплати. Але ж так вигідно Ощадбанку під час такої нестабільності курсу долара вилити їх на компенсації! Тому не виключено, що якщо не весь обсяг виплат, то деяку частину Ощадбанк таки міг узяти на себе.

Разом з тим співробітник Секретаріату Президента Роман Жуковський зазначив, що якби таке відбулося, першим відреагував би Нацбанк. Загалом, за великим рахунком, він і відреагував ревізією. І якщо в результатах перевірки «спливе» цей факт, чутки виявляться виправданими. Разом з тим працівники Нацбанку спростовують таку можливість.

Олександр Савченко, заступник голови Національного банку України:


- Ми, як регулятор, доводимо до банків нормативи, що охоплюють всю діяльність цих установ: достатність капіталу, ліквідність, ризикованість операцій тощо. Якщо банк їх виконує, то, в принципі, для нас цього досить. Щодо можливості Ощадбанку виплачувати гроші вкладникам за рахунок власних ресурсів, можу зауважити, що у нього є така можливість, якщо він дотримується нормативів і не порушує закони і наші інструкції. Проте це лише теоретично! З огляду на те, що діяльність Ощадного банку дуже специфічна, вона не характерна для інших банків, коли за рахунок зовнішніх ресурсів фінансуються виплати, то не думаю, що банк користувався б такою теоретичною можливістю, оскільки це загрожує виходом за нормативи і плани по доходах і витратах. Тому я думаю, що банк дотримується балансу: гроші, що надходять на його рахунок від КМУ, він використовує за призначенням. Але ви розумієте, що гроші – це однорідна маса, і в банку є один рахунок, куди стікаються всі гроші. Наприклад, у вас є гаманець з грошима, там змішані всі гроші – і ваші, і чужі. Припустімо, вам дав певну суму друг і сказав, щоб ви цю суму передали іншій людині. Теоретично ви можете виплатити його друзям більше, ніж вам прислали, але навіщо? У питанні повернення вкладникам грошей з ресурсів Ощадбанку може бути багато аспектів. Проте вони не до регулятора! Треба розуміти, що Ощадбанк – величезна махина, де все пронизано бухгалтерськими балансами. Крім того, це комерційна організація, у якої є план із прибутку і капіталізації, і залазити в збитки йому не можна.

Разом з тим бачимо, як «залізла в збитки» інша державна махина - НАК «Нафтогаз України». На прикладі цієї компанії розуміємо, наскільки багатьом вигідно зараз зробити основні держкомпанії збитковими з подальшою можливістю їх викупу. Особливо напередодні нового витка приватизації. «Нафтогаз» збитковим давно вважають, і охочих прибрати його до рук дуже багато. Це стосується і Ощадбанку. А якщо врахувати, що Ощадбанк, мабуть, славиться своєю розгалуженою філіальною мережею і є солідним шматком хліба для багатьох іноземних банківських гравців, чом би й не домовитися з урядом про його банкрутство і подальший продаж? Цілком реально. Але… Тільки після виплати компенсацій вкладникам Ощадбанку СРСР. Чим уряд нині й займається, зі змінним успіхом. Адже з боргової ями витягати цю структуру жоден інвестор не візьметься.

Валерій Литвицький, керівник групи радників НБУ:

- По-перше, перевіреної і стовідсотково достовірної інформації із цього приводу у мене немає. По-друге, інтереси вкладників Ощадбанку – над усе, це святе. Вони повинні бути надійно захищені. Я негативно ставлюся до будь-яких чуток, а тим більше до дій, що містять навіть мінімальний ризик втрати довіри власників поточних і строкових депозитів. Не варто, я вважаю, розбурхувати суспільство і породжувати недовіру до банківської галузі. Проблема не стільки в цьому, а в тому, щоб не створити додаткового цінового тиску шляхом видачі 1000 гривень вкладникам Ощадбанку СРСР. У нашій економіці й без того споживчий попит дуже сильно розігрітий. Соціальні ініціативи не повинні перетворюватися на інфляційні. Потрібно забезпечити адекватну товарну пропозицію, через прискорене зростання економіки. Разом з тим слід було б врахувати, що гроші вкладникам краще віддавати в гривні, а не в доларах, щоб зменшити доларизацію економіки. Але, можливо, по-своєму має рацію й уряд: він хотів би уникнути в майбутньому використання валютного рахунку через обмін на необхідну гривню. У цьому теж є своя логіка заборони будь-якої гривневої емісії. Хоча я б не перебільшував. Великої проблеми я тут не бачу, уряд - власник свого грошового рахунку в НБУ, і йому видніше.

Нині депозити населення фізичних осіб становлять 165 мільярдів 695 мільйонів. Сьогодні монетарна база зменшилася на 4,5%, торік – на 1%. Уряд стерилізував гроші, збільшивши кошти на казначейському рахунку НБУ: на 25 січня вони збільшилися на 217%, а торік - на 113%. Тобто на початку року на казначейському рахунку уряд мав 4 мільярди 400 мільйонів, а зараз – 9,5 мільярда гривень. Ці гроші не тиснуть на споживчий ринок. Цього року НБУ зменшив на 0,8% витратну емісію на купівлю валюти. Ми навіть її продаємо! Наші солідарні з Мінфіном дії дозволять встановити надійніший контроль за інфляційними очікуваннями.

Солідарність дій усіх гілок влади, про які каже експерт, ніколи не стосувалася двох головних державних банків України – Ощадбанку та Укрексімбанку. Особливо яскраво ця ситуація виявилася тепер, коли Тимошенко і Ющенко роблять такі суперечливі заяви, що стосуються нинішнього керівництва Ощадбанку. І якщо Укрексімбанк має затверджену у верхах стратегію, то Ощадбанк її досі не має. Це ще раз говорить про те, що злагоджена робота цієї держструктури невигідна властям.

Один із фігурантів галасу навколо Ощадбанку Андрій Пишний, нині заступник секретаря РНБО в коментарі зазначив, що не має інформації про такі факти.

- Безумовно, ми це питання ставитимемо нинішньому главі правління і сподіваюся, він нам на нього відповість негативно. Знаючи колектив Ощадбанку та рівень покладеної на нього відповідальності, ці чутки, я упевнений, безпідставні. Проте теоретично можна зробити все. Кому вигідно ці чутки поширювати? Рівень політизації цього питання досить високий, і він підвищується кожного разу, коли мова йде про ротацію кадрів. Так було завжди. Але зараз, мені здається, політики повинні сказати собі: «Стоп». Адже в Ощадбанку на сьогоднішній день 10 мільярдів поточних зобов'язань фізосіб, які ж наслідки матиме така ситуація навколо цієї фінансової структури? Сам процес повернення грошей вкладникам Ощадбанку потрібно, однозначно, покращувати. Ситуацію навколо Ощадбанку я розглядаю в двох аспектах. По-перше, це інфляційні очікування. Проте це зараз для Ощадбанку не першочергове питання. Зараз ми думаємо про сам процес повернення втрачених вкладів, і я вважаю, що керівництво Ощадбанку неправильно провело оцінку ризиків, з якими зіткнеться банк, почавши процес повернення грошей громадянам. Виходячи з цього, а також враховуючи надзвичайний ажіотаж навколо цієї теми, ми маємо величезне соціальне «збудження» навколо відділень Ощадбанку по всій країні. Результат цього «збудження» ми отримаємо, коли Ощадбанк підбиватиме підсумки своєї роботи. За моїми прогнозами, головна претензія до глави правління Ощадбанку буде стосовно ефективності надання послуг. Повинні бути однаковою мірою важливі й виконання держпрограми, і забезпечення нормальної щоденної роботи банку. Я був неприємно здивований заявами, з посиланням на главу правління, у яких говорилося про те, що зміна керівництва Ощадбанку припинить виплату компенсацій по внесках. Це безпідставно! Я можу з 100% упевненістю сказати: виплати зупинено не буде!

Зараз ми спостерігаємо нормалізацію роботи філій, хоча і є труднощі в деяких регіонах. Але не можна ж ставити собі в заслугу те, що філії працюють до 2-ї години, - ми ж не у військовий час живемо!

Втім, зібрати засідання наглядової ради і переобрати главу – не так легко. І війна йтиме не стільки за заміну Гулея, скільки за затягування часу. Адже події навколо Ощадбанку можуть також говорити про те, що це якийсь відволікаючий маневр від серйозніших дій уряду, які не підлягають висвітленню ЗМІ.

У будь-якому разі, де б уряд не знайшов кошти на виплату, на Ощадбанк зараз дуже велике навантаження. І, схоже, як би керівництво з ним не впоралося, Кабмін і Президент його «тицькатиме» доти, поки з крісла не вилетить Анатолій Гулей. Потім усе нормалізується. До наступних виборів.

-->


Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут видеть и оставлять комментарии к данной публикации.

Вверх